Sejm za referendum w tym samym dniu, co wybory

Sejm odrzucił senackie veto w sprawie zmian, jakie PiS szykuje w ustawie o referendum. Oznacza to, że o ważnych dla kraju sprawach Polacy wypowiedzą się w dniu wyborów parlamentarnych.

Publikacja: 16.08.2023 14:12

Sejm opowiedział się przeciwko odrzuceniu nowelizacji ustawy o referendum ogólnokrajowym, która ma u

Sejm opowiedział się przeciwko odrzuceniu nowelizacji ustawy o referendum ogólnokrajowym, która ma umożliwić przeprowadzenie referendum tego samego dnia, co wybory.

Foto: PAP/Piotr Nowak

Podczas środowego posiedzenia izby niższej posłanka Anna Milczanowska z PiS przekazała, że komisja sprawiedliwości i praw człowieka sprzeciwia się uchwale Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy. Nad wnioskiem głosowało w sumie 453 posłów: za było 234, przeciw 210, dziewięciu wstrzymało się od głosu; większość bezwzględna wyniosła 227.

Mogą nie zdążyć policzyć głosów

Głosowanie poprzedziły burzliwe obrady komisji, podczas której opozycja przekonywała, że wprowadzenie takich zmian ma na celu zwiększenie finansowania kampanii wyborczej PiS i zmarginalizowanie głosów Polonii.

Senator sprawozdawca Krzysztof Kwiatkowski argumentował, że wydatki na kampanię referendalną mogą służyć na realizację celów politycznych. Wskazywał, że liczenie głosów w czterech zadanych pytaniach referendalnych może skutkować tym, że „część komisji wyborczych, szczególnie w obwodach za granicą, a także - niewykluczone - w największych komisjach wyborczych w kraju, może w tym terminie nie zdążyć policzyć głosów w wyborach parlamentarnych i w referendum”. A to jego zdaniem może z kolei skutkować „niewywiązaniem się z obowiązku przesłania w terminie protokołów, a tym samym unieważnienia tych głosów”.

Czytaj więcej

Referendum 15 października. Oto najważniejsze pytania i odpowiedzi

"Będzie tylko jedno prawdziwe pytanie: Polska czy PiS"

Poseł Paweł Hreniak z PiS podkreślał z kolei, że nowelizacja ma charakter techniczny i sprowadza się do ujednolicenia godzin obu głosowań. Przypomniał, że obowiązująca w kraju ustawa o referendum ogólnokrajowym przewiduje możliwość wprowadzenia takiego rozwiązania.

Zdaniem Kamili Gasiuk-Pihowicz, „w zaplanowanym na 15 października plebiscycie wyborczym będzie tylko jedno prawdziwe pytanie: Polska czy PiS, i tylko jedna prawdziwa karta – karta wyborcza”. I również wskazywała na rzekomą chęć zdobycia przez politycznych przeciwników jej partii „dodatkowych dróg finansowania swojej kampanii wyborczej”.

W jej ocenie prezentowanie propozycji pytań referendalnych na kontach w mediach społecznościowych należących do PiS uderza w PO i lidera partii Donalda Tuska. - To jest po prostu niepoważne traktowanie Polaków, bo Polacy zasługują na władzę, która szanuje ich inteligencję, a te pytania, które wy proponujecie, ją obrażają. Jesteście partią antydemokratyczną i świadczy o tym chociażby to, że z pełną premedytacją dążycie do systemu, który może doprowadzić do unieważnienia setek tysięcy głosów, które zostają oddane za granicą. Tylko dlatego, że wiecie, że Polonia jest coraz bardziej demokratyczna i nie popiera niedemokratycznych partii takich jak Prawo i Sprawiedliwość – oceniła posłanka.

Treści pytań referendalnych podczas środowego posiedzenia Sejmu bronił premier Mateusz Morawiecki argumentując między innymi, że raz „zablokowana” przez jego rząd „nielegalna imigracja”, wróciła na agendę unijną „w sposób oszukańczy”. Zdaniem prezesa Rady Ministrów, zarówno EPP wraz ze swoim liderem Manfredem Weberem, jak i PO „realizują plan wpuszczenia setek tysięcy nielegalnych imigrantów do Europy, w tym do Polski”.

Etap legislacyjny: do podpisu prezydenta

Czytaj więcej

PKW o referendum: jest kara za podarcie karty do głosowania

Podczas środowego posiedzenia izby niższej posłanka Anna Milczanowska z PiS przekazała, że komisja sprawiedliwości i praw człowieka sprzeciwia się uchwale Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy. Nad wnioskiem głosowało w sumie 453 posłów: za było 234, przeciw 210, dziewięciu wstrzymało się od głosu; większość bezwzględna wyniosła 227.

Mogą nie zdążyć policzyć głosów

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?