Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu w całości projektu o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji, zwanego lex TVN. Ustawa została ostatecznie przyjęta przez Sejm i trafi na biurko prezydenta. Andrzej Duda może ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Sejm może odrzucić weto prezydenta większością kwalifikowaną 3/5 głosów w obecności minimum połowy ustawowej liczby posłów.
21 dni – tyle prezydent Andrzej Duda ma czasu na swoją decyzję. Czas liczy się od chwili, gdy ustawa trafi na jego biurko. Jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej”, raczej nie będzie się spieszył z decyzją.
Czytaj więcej
21 dni – tyle prezydent Andrzej Duda ma czasu na swoją decyzję. Czas liczy się od chwili, gdy ustawa trafi na jego biurko. Jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej”, raczej nie będzie się spieszył z decyzją.
Były rzecznik praw obywatelskich - Adam Bodnar - w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 ocenił, że prezydent powinien zawetować tę ustawę. - Prezydent ma jeszcze szansę na to, żeby nie być grabarzem demokracji - argumentował.
Zdaniem byłego rzecznika praw obywatelskich wysłanie tej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego "nie wchodzi w grę".
- Są tu oczywiście wolności prawne, natomiast nie możemy abstrahować od kontekstu, w którym się znajdujemy. To nie jest tak, że ta ustawa pojawiła się w systemie, który jest w pełni dojrzały w sensie demokratycznym, w którym można normalnie procedować i zastanawiać się nad różnymi rozwiązaniami prawnymi - zwrócił uwagę.
Dlaczego wysłanie ustawy do TK "nie wchodzi w grę" według Bodnara? - To, co zobaczyliśmy w piątek, to wyjęcie z szuflady z dnia na dzień, z godziny na godzinę ustawy, która leżała w Sejmie, czekała na odrzucenie senackiego weta. I w ciągu kilku godzin zmieniła się rzeczywistość - odparł były rzecznik praw obywatelskich.
- Teraz wyobraźmy sobie, że ustawa zostanie wysłana do Trybunału Konstytucyjnego. Opinia publiczna, być może sojusznicy, odczytają to jako wyraz dobrej woli, po czym za miesiąc, dwa, trzy miesiące okaże się, że znowu, z dnia na dzień, ustawa jest wyjęta przez Trybunał, który uzna, że jest ona absolutnie zgodna z konstytucją - opisał.
Dodał, że nie mówi tego dlatego że ma "złe myśli" w stosunku do prezes TK. - Tylko dlatego, że bazuję na faktach - powiedział.
Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny
Czytaj więcej
Gdy te przepisy staną się obowiązującym prawem, Komisja Europejska nie zawaha się podjąć działań w przypadku niezgodności z prawem Unii - zapowiedziała wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourová w wydanym oświadczeniu po przyjęciu przez Sejm tzw. Lex TVN.