Wybory prezydenckie 2025. Jak zmienić miejsce głosowania przed drugą turą? "Rzeczpospolita" wyjaśnia

Za wyborcami i kandydatami pierwsza tura wyborów prezydenckich. Druga tura odbędzie się 1 czerwca 2025 r. Czy wyborca może wnioskować o jednorazową zmianę miejsca głosowania po pierwszej turze wyborów? Jeśli tak, jak to zrobić?

Publikacja: 20.05.2025 11:23

Wyborca może wnioskować o zmianę miejsca głosowania dla II tury wyborów prezydenckich

Wyborca może wnioskować o zmianę miejsca głosowania dla II tury wyborów prezydenckich

Foto: Adobe Stock

Z tego artykułu dowiesz się:

- Czy można zmienić miejsce głosowania przed II turą wyborów prezydenckich?
- Do kiedy należy złożyć wniosek, by zmienić miejsce głosowania?
- Czym jest zaświadczenie o prawie do głosowania?

18 maja wyborcy masowo ruszyli do lokali wyborczych, a frekwencja okazała się rekordową. Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza, podczas niedzielnego głosowania odnotowano frekwencję 67,31 proc. – najwyższą w III RP, jeżeli chodzi o pierwsze tury w wyborach prezydenckich. 

Druga tura wyborów prezydenckich 2025. Jednorazowa zmiana miejsca głosowania w wyborach prezydenckich

Część wyborców zastanawia się, czy na tym etapie wciąż możliwa jest jeszcze m.in. zmiana miejsca oddania głosu. Jak się okazuje, złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania po I turze wyborów jest możliwe, ale przy zachowaniu określonych warunków i terminów.

W razie konieczności (np. podróży, zdarzenia losowego) wyborca może jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Co istotne, zmiana ta dotyczy jednych, konkretnych wyborów, czyli np. wyłącznie aktualnych wyborów prezydenckich. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest zagłosowanie w miejscu, w którym wyborca w dniu głosowania przebywa tymczasowo.

Czytaj więcej

Sondaż: Jak na głosowanie w II turze wpłynie sprawa kawalerki w Gdańsku?

Obywatel Polski może jednorazowo zmienić miejsce głosowania dla wyborów Prezydenta RP oraz wyborów do Sejmu i Senatu RP. W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego o zmianę mogą wnioskować zarówno obywatele Polski, jak i obywatele UE, którzy nie są obywatelami Polski. Warto również pamiętać, że jednorazowa zmiana miejsca głosowania nie jest możliwa np. w wyborach wójtów i w wyborach do organów jednostek samorządu terytorialnego.

Zmiana miejsca głosowania. Kto może złożyć wniosek?

Wniosek może złożyć osoba, która będzie głosować w Polsce i posiada czynne prawo wyborcze. Wyborca musi mieć ukończone 18 lat, a w dniu głosowania przebywać na terenie gminy innej niż gmina właściwa ze względu na miejsce zameldowania lub stałego zamieszkania.

Zmiana miejsca głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Uwaga na ważne terminy

Wniosek składać można już na 44 dni przed dniem wyborów, ale nie później niż trzeciego dnia przed dniem głosowania. Terminy te dotyczą pierwszej tury wyborów. Uwaga: jeśli wyborca wnioskował przed pierwszą turą o jednorazową zmianę miejsca głosowania, to obowiązuje ona również w drugiej turze.

Co zrobić, gdy konieczna jest zmiana miejsca głosowania wyłącznie w dniu drugiej tury wyborów? W takim wypadku wyborca składa wniosek pomiędzy 13. a 3. dniem przed drugą tura wyborów.

Jak jednorazowo zmienić miejsce głosowania przed II turą wyborów?

Pierwsza opcja to złożenie wniosku osobiście. Wyborca składa dokument w urzędzie miasta lub gminy, w której będzie przebywać w dniu głosowania (1 czerwca). Do urzędu należy zabrać dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport). We wniosku podaje się podstawowe dane osobowe, numer PESEL i informacje dotyczące obywatelstwa. Wnioskodawca wpisuje również adres, pod którym będzie przebywać w dniu drugiej tury wyborów.

Czytaj więcej

Sondaż tuż po I turze wyborów. Na kogo może liczyć Rafał Trzaskowski, na kogo Karol Nawrocki?

Wniosek można także złożyć online przez portal gov.pl. Dokument należy podpisać elektronicznie (np. profilem zaufanym). Informacja o jednorazowej zmianie miejsca głosowania zostanie dostarczona na skrzynkę korespondencyjną ePUAP. W potwierdzeniu pojawią się dane o obwodzie głosowania i adres lokalu wyborczego.

Osoby korzystające z aplikacji mObywatel mogą złożyć wniosek online wybierając w menu „Usługi” opcję „Wybory”. Aplikacja przekieruje użytkownika na portal rządowy. Wniosek można podpisać przez aplikację mObywatel.

Zaświadczenie o prawie do głosowania

Wyborca może również skorzystać z opcji uzyskania zaświadczenia o prawie do głosowania. W tym wypadku obywatel zostaje skreślony ze spisu wyborców, a dopisany na listę wyborców:

  • w dniu głosowania, czyli 1 czerwca w przypadku drugiej tury wyborów prezydenckich,
  • dopiero po okazaniu zaświadczenia o prawie do głosowania,
  • w wybranym obwodzie głosowania.

Wniosek o wydanie zaświadczenia składa się w dowolnym urzędzie gminy. Wyborca składający wniosek przed pierwszą turą wyborów otrzymuje dwa zaświadczenia: na pierwszą i drugą turę. Złożenie wniosku jest również możliwe w okresie pomiędzy pierwszą a drugą turą wyborów, po ogłoszeniu wyników pierwszej tury. Warto jednocześnie pamiętać, że konsekwencją ewentualnego zgubienia zaświadczenia będzie brak możliwości udziału w wyborach.

18 maja wyborcy masowo ruszyli do lokali wyborczych, a frekwencja okazała się rekordową. Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza, podczas niedzielnego głosowania odnotowano frekwencję 67,31 proc. – najwyższą w III RP, jeżeli chodzi o pierwsze tury w wyborach prezydenckich. 

Druga tura wyborów prezydenckich 2025. Jednorazowa zmiana miejsca głosowania w wyborach prezydenckich

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Sądy i trybunały
Student po IV roku prawa wie wszystko, co potrzebne, by być asystentem sędziego
Zawody prawnicze
Ewa Wrzosek ukarana. Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym zdecydował
Sądy i trybunały
Sędzia Koska-Janusz jednak poprowadzi proces ws. Funduszu Sprawiedliwości
Sądy i trybunały
Dariusz Mazur tłumaczy powody nagłej wolty Ministerstwa Sprawiedliwości