W związku z bezkarnością naruszeń praw więźniów tajnie przetrzymywanych przez CIA Parlament Europejski domaga się wzmocnienia swoich kompetencji. Posłowie chcą mieć możliwość dochodzenia takich naruszeń związanych z łamaniem praw człowieka w obszarze Unii Europejskiej. Ponadto wzywają instytucje i państwa członkowskie do wszczęcia i przeprowadzenia śledztwa.
Komisja Tymczasowa badająca sprawę udziału państw członkowskich w nielegalnym transporcie i więzieniu przez CIA sporządziła raport podsumowujący. Przedstawiona we wrześniu 2012 r. rezolucja zawierająca rekomendacje Parlamentu nie znalazła uznania Komisji Europejskiej.
Parlament po raz kolejny zdecydował się na przekazanie swoich spostrzeżeń Komisji Europejskiej, którą równocześnie zobowiązał do wydania oświadczenia, w którym zdeklaruje udział państw UE w programie CIA.
We wspomnianej rezolucji posłowie swoje obawy kierują również bezpośrednio pod adresem następujących państw: Litwy, Rumunii, Polski, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Francji, Szwecji, Belgii, Grecji, Irlandii, Łotwy i Słowacji.
Wzmocnienie kompetencji PE
Wobec praktyk, o które podejrzewa się CIA posłowie chcą zwiększenia swoich uprawnień śledczych. Powinni mieć możliwość przesłuchiwania podejrzanych pod przysięga, nie wykluczając z tego kręgu ministrów rządu.