Bezpieczeństwo imprez masowych: kibice na trybunach na stojąco lub w krzesełkach

Funkcjonariusze policji nie powinni być na stadionach od początku meczu, lecz dopiero w sytuacjach niebezpiecznych.

Publikacja: 26.06.2014 09:08

Bezpieczeństw imprez masowych: kibice na trybunach na stojąco lub w krzesełkach

Bezpieczeństw imprez masowych: kibice na trybunach na stojąco lub w krzesełkach

Foto: www.sxc.hu

Na stadionach pojawią się miejsca stojące. Warunki techniczne, jakim będą musiały sprostać sektory z takimi miejscami, i ich powierzchnię określi w specjalnym rozporządzeniu minister do spraw budownictwa. Zdecydowali tak w środę posłowie z nadzwyczajnej podkomisji powołanej do przygotowania nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Nie przesądzono jednak, czy wojewoda będzie mógł przywrócić krzesełka, jeśli kibice zajmujący sektory z miejscami stojącymi będą stwarzać zagrożenie dla innych na trybunach.

Prace nad nowelą budzą wiele emocji. Podczas środowego posiedzenia burzliwą dyskusję wywołała propozycja dodania przepisu, który pozwoliłby organizatorowi imprezy o podwyższonym ryzyku wezwać policję na stadion jeszcze przed rozpoczęciem meczu. Tak dla bezpieczeństwa.

– Kilka lat temu policja została wyprowadzona ze stadionów i to był krok w dobrym kierunku – podnosili przeciwnicy powrotu funkcjonariuszy, a na pytanie, co robić, kiedy mecz jest o podwyższonym ryzyku i od początku zagraża uczestnikom, odpowiadali, że takich imprez po prostu nie należy organizować. Przy okazji tej zmiany narzekano na niedostateczny profesjonalizm służb porządkowych. Ich zdaniem policja działa na pseudokibiców odstraszająco, a napaść na funkcjonariusza jest traktowana przez prawo karne surowiej niż na ochroniarza. Ostatecznie zwyciężyli zwolennicy wzywania policji na stadion w sytuacjach niebezpiecznych.

W projekcie nowelizacji posłowie zapisali więc kary dla osób znieważających pracowników służby porządkowej i przyznali organizatorowi imprezy (mecze, koncerty) prawo do odmowy sprzedaży biletu osobie, której zachowanie wzbudza uzasadnione podejrzenie.

Nie będzie też nowych kategorii bezpieczeństwa meczów A, B i C (bez zagrożeń, z obawą wystąpienia naruszeń porządku i z obawą aktów przemocy). Pozostaną mecze i imprezy zwykłe oraz podwyższonego ryzyka. Te ostatnie wymagać będą spełnienia specjalnych warunków, np. zaangażowania większych sił ochrony.

Do kupienia biletu na mecz piłki nożnej w przyszłości ma wystarczyć podanie imienia, nazwiska i PESEL. Posłowie myślą także o odstąpieniu od gromadzenia wizerunków twarzy oraz okazywania dowodu przy zakupie biletu. Te ostatnie zmiany mają ułatwić klubom otwarcie się na nowych kibiców.

W projekcie ustawy pojawi się też sprecyzowana metoda liczenia uczestników imprezy.

W lipcu nowelizacja ma zostać uchwalona, a przepisy powinny wejść w życie w nowym sezonie piłkarskim. Wiadomo już, że rząd zrezygnował z przygotowania własnej wersji projektu na rzecz poselskich propozycji.

Etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura: język polski - poziom rozszerzony. Odpowiedzi eksperta WSiP
W sądzie i w urzędzie
Sposób na bezpłatne parkowanie w płatnej strefie? Jest wyrok
Prawo drogowe
Jakie kary grożą za kierowanie autem bez uprawnień? Trzy scenariusze wydarzeń
Prawo karne
Resort Bodnara usuwa kontrowersyjny przepis z czasów Ziobry
Prawo w Polsce
Wybory prezydenckie 2025. Jak zmienić miejsce głosowania przed drugą turą?