Reklama

Waldemar Żurek zabrał głos. Przestrzegł niektórych polityków

- Zrobię wszystko, żeby przywrócić praworządne państwo i zasady trójpodziału władzy, a także przestrzegać konstytucji i wszystkich traktatów międzynarodowych, które wiążą Polskę - zadeklarował nowy minister sprawiedliwości Waldemar Żurek.

Publikacja: 24.07.2025 20:44

Nowo powołany minister sprawiedliwości Waldemar Żurek

Nowo powołany minister sprawiedliwości Waldemar Żurek

Foto: PAP/Piotr Nowak

W czwartek prezydent Andrzej Duda dokonał zaprzysiężenia ministrów powołanych przez Donalda Tuska do zrekonstruowanego rządu. Na urząd ministra sprawiedliwości powołał Waldemara Żurka, który zastąpił na tym stanowisku Adama Bodnara.

Czytaj więcej

Barbara Piwnik: Nominacja dla sędziego Żurka zaostrzy podziały w środowisku

Żurek złożył kwiaty dla bohaterów i wygłosił ostrzeżenie dla polityków

Po uroczystości w Pałacu Prezydenckim Waldemar Żurek złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary stalinowskiej bezpieki przed gmachem Ministerstwa Sprawiedliwości. Wypowiadając się dla prasy podkreślił, że w ten sposób składa "hołd dla tych bohaterów, którzy są dla nas wzorcem".

- Autorytaryzm przybiera dziś także w Europie różne formy. Nie jest tak, że demokracja jest nam dana raz na zawsze, musimy o nią walczyć, musimy ją pielęgnować. Dostrzegam, że niebezpieczeństwo utraty demokracji jest czymś naprawdę poważnym. Dlatego zrobię wszystko, żeby przywrócić praworządne państwo, żeby przywrócić zasady trójpodziału władzy i jednocześnie przestrzegać konstytucji i wszystkich traktatów międzynarodowych, które Polskę wiążą - powiedział nowy szef resortu sprawiedliwości.    

Czytaj więcej

Wszystkie wyzwania ministra Waldemara Żurka. Czy znajdzie plan B?
Reklama
Reklama

Nowy minister przestrzegł polityków, którzy „w swoich wypowiedziach grożą niezawisłym sędziom, niezależnym prokuratorom i próbują ich zastraszać”.

- Nie mamy dziś Krajowej Rady Sądownictwa, która objęłaby takie osoby konstytucyjną ochroną, dlatego będę reagował na takie sytuacje z całą stanowczością. Więc apeluję do tych, którzy takie groźby próbują kierować: nie będą one puszczane płazem – mówił Waldemar Żurek.

Nie chciał dziś mówić o swoich planach w nowej roli, ale zapewnił, że będzie się regularnie spotykać z dziennikarzami na briefingach, by informować o planach resortu oraz ich realizacji.

Sylwetka ministra Waldemara Żurka

Miał być leśnikiem

Minister sprawiedliwości Waldemar Żurek urodził się 6 stycznia 1970 roku w Chrzanowie – czytamy w notce biograficznej opublikownej przez resort sprawiedliwości. W latach 1980-1990 uczęszczał do Technikum Leśnego w Brynku. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagielońskiego, gdzie studiował na Wydziale Prawa i Administracji. Zawodowo związany był z Sądem Okręgowym w Krakowie. Przez 14 lat pełnił także funkcję rzecznika prasowego tego sądu.
W latach 2010-2018 dwukrotnie zasiadał w Krajowej Radzie Sądownictwa, pełniąc także funkcję rzecznika prasowego tej instytucji. Kadencja Rady, w której zasiadał, została nielegalnie skrócona. Waldemar Żurek jasno wyrażał sprzeciw wobec upolitycznienia KRS i krytykował zmiany w wymiarze sprawiedliwości przeprowadzone przez ówczesną władzę.
Jako sędzia stał się symbolem walki o praworządność i standardy demokratyczne. W 2017 roku, podczas kryzysu wokół Sądu Najwyższego, aktywnie uczestniczył w protestach przed Sejmem i apelował o wsparcie dla obrońców niezależności sądów.
W 2018 roku decyzją Zbigniewa Ziobry został przeniesiony z II Wydziału Cywilnego Odwoławczego do I Wydziału Cywilnego w krakowskim Sądzie Okręgowym – przez część środowiska sędziowskiego zostało to uznane za represje, wynikające z jego zaangażowania w obronę niezależności sądów. W tym samym czasie padł ofiarą kampanii oczerniania i nienawiści, tzw. afery hejterskiej.
W 2020 r. był jednym z organizatorów warszawskiego „Marszu Tysiąca Tóg” – jasnego, społecznego sprzeciwu m.in. wobec procedowanych wówczas przez Zjednoczoną Prawicę zmian w ustawach sądowych.
Wtedy też zaczęły się mnożyć postępowania dyscyplinarne inicjowane wobec sędziego Żurka. Były one wytaczane za krytykę upolityczniania wymiaru sprawiedliwości. W szczytowym momencie toczyło się przeciwko niemu ponad 20 postępowań, w trakcie których postawiono mu 68 zarzutów dyscyplinarnych. Zarzuty te traktowane były przez środowisko prawnicze jako działania o charakterze pokazowym, mające na celu naciskanie i zastraszanie osób krytycznych wobec ówczesnej władzy.
Był to przykład instrumentalnego wykorzystywania prawa dyscyplinarnego do walki z niezależnymi sędziami. Ostateczne umorzenie postępowań wobec sędziego Żurka było symbolicznym oczyszczeniem z prób politycznego odwetu i potwierdzeniem bezpodstawności postawionych mu zarzutów.
Waldemar Żurek jest od lat aktywnym uczestnikiem środowiska sędziowskiego. W latach 2004–2008 zasiadał w zarządzie Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Od 2018 roku pełnił funkcję członka zarządu głównego oraz wiceprezesa Stowarzyszenia Sędziów „Themis”. Od czerwca 2024 roku był zastępcą dyrektora ds. organizacyjnych w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.

źródło: MS

W czwartek prezydent Andrzej Duda dokonał zaprzysiężenia ministrów powołanych przez Donalda Tuska do zrekonstruowanego rządu. Na urząd ministra sprawiedliwości powołał Waldemara Żurka, który zastąpił na tym stanowisku Adama Bodnara.

Żurek złożył kwiaty dla bohaterów i wygłosił ostrzeżenie dla polityków

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Reklama
Prawnicy
Wszystkie wyzwania ministra Waldemara Żurka. Czy znajdzie plan B?
Sądy i trybunały
Barbara Piwnik: Nominacja dla sędziego Żurka zaostrzy podziały w środowisku
Prawo rodzinne
Wysokość alimentów na dziecko. Ministerstwo wyśle sądom tabelki
Prawo dla Ciebie
Trafiła do domu pomocy społecznej bez swojej zgody. Co orzekł Trybunał?
Prawnicy
Adam Bodnar napisał list do prokuratorów. Jednej osobie dziękuje w sposób szczególny
Reklama
Reklama