Czy korporacja radców prawnych poluzuje zasady reklamy

Radcowie prawni myślą o złagodzeniu wewnętrznych przepisów dotyczących m.in. informowania i pozyskiwania klientów.

Aktualizacja: 10.09.2018 18:43 Publikacja: 10.09.2018 17:48

Czy korporacja radców prawnych poluzuje zasady reklamy

Foto: Adobe Stock

Reguły reklamy radców prawnych i adwokatów w Polsce są najbardziej restrykcyjne z przeanalizowanych krajów. Nawet bardziej niż w Niemczech – uznali niedawno eksperci Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Badali oni – pod kątem prowadzenia działalności przez profesjonalnych pełnomocników – ustawodawstwa nie tylko naszych zachodnich sąsiadów, ale i przepisy Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii czy Stanów Zjednoczonych. Samorząd radcowski uznał, że do tematu reklamy warto powrócić.

Móc się wyróżnić

– Rynek usług prawnych jest coraz bardziej konkurencyjny, politycy planują niepokojące zmiany związane z funkcjonowaniem kancelarii odszkodowawczych, a zasady, które regulują pozyskiwanie klientów przez radców prawnych, funkcjonują od ponad dziesięciu lat. Dlatego sądzę, iż trzeba przeanalizować ich funkcjonowanie – mówi Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Izby Radców Prawnych.

– Prezydium KRRP zleciło analizę skutków ewentualnych zmian zasad etyki, które dotyczą tego ważnego zagadnienia. Naszym obowiązkiem jest bowiem stawianie trudnych pytań i poszukiwanie na nie odpowiedzi – dodaje.

Na ostatnim posiedzeniu radcowskich władz zaprezentowano już zresztą opinię dotyczącą tej kwestii.

– Dzisiaj kodeks etyki zawodu dopuszcza możliwość informowania klientów o działalności, ale być może należy ją rozszerzyć. Istnieje potencjalna pokusa dopuszczenia reklamowania się, ale pamiętajmy, że usługi niematerialne, a takimi są usługi prawne, nie sprzedają się za pomocą reklam. Zadaniem typowej reklamy jest bowiem wywołanie impulsu nakłaniającego do kupna tzw. towarów szybkozbywalnych: telefonu komórkowego czy czekolady. Klienci nie kupują usług prawnych pod wpływem impulsu. Jest to długotrwały proces świadomego wyboru – z tego powodu zmiany raczej nie pójdą w tym kierunku. Należy pamiętać, że każdy nowy zapis kodeksu etyki zawsze musi być w zgodzie z kluczowymi wartościami wykonywania naszego zawodu – zaznacza prezes Bobrowicz.

Marketing bezpośredni

Czego można się zatem spodziewać?

– Zaproponowałem, aby kierunek rozważanych zmian w informowaniu i wykonywaniu zawodu oraz pozyskiwania klientów sprowadzał się do poddania ich regulacji zmodyfikowanym ogólnym zasadom i wartościom wykonywania zawodu – wskazuje radca prawny Sławomir Ciupa, autor opinii dla prezydium KRRP. Według niego dzięki zmianie przepisów radca mógłby inicjować i aktywnie korzystać z każdej formy marketingu (w tym promocji)usług, swojej osoby lub wizerunku.

– A więc nie byłoby całkowitego i bezwzględnego zakazu korzystania z poszczególnych form marketingu, np. reklamy, marketingu bezpośredniego, zewnętrznego, internetowego – wylicza ekspert.

Kancelarie swobodniej mogłyby też budować wewnętrzne struktury odpowiedzialne za marketing i bezpośrednią dystrybucję usług. Ograniczenia zaśwyznaczałyby przepisy prawa powszechnego, pozostałe zapisy kodeksu etyki czy dobre obyczaje.

O likwidacji zakazu reklamy dyskutowaliśmy dziś podczas pierwszej po wakacjach debaty w cyklu „Przy kawie. Rozmowy radców prawnych" (ZAPIS DEBATY). Patronat medialny nad wydarzeniem objęła „Rzeczpospolita".

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo