O jego powołaniu minister poinformował na posiedzeniu Sejmowej Komisji Sprawiedliwości. W skład zespołu wchodzą imiennie zaproszeni przez ministra adwokaci i radcowie prawni z grona zwolenników fuzji oraz związani z Helsińską Fundacją Praw Człowieka eksperci zajmujący się funkcjonowaniem zawodów prawniczych.
Zespół ma charakter doradczy i pracuje pod kierunkiem wiceministra sprawiedliwości Jacka Czai. Jego zadaniem jest identyfikacja kwestii spornych między adwokatami a radcami oraz przygotowanie na użytek ministerstwa propozycji rozwiązań organizacyjnych.
W sprawie działalności tego zespołu wypowiedziało się w środę Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej. Oświadczyło, iż adwokaci wchodzący w jego skład nie mają upoważnienia NRA, nie są jej członkami, a wobec tego nie są uprawnieni do wyrażania poglądów i zajmowania stanowiska w imieniu całego środowiska adwokatury. Reprezentują w jego pracach wyłącznie własne, prywatne poglądy.
– Żaden z adwokatów i radców prawnych, którzy uczestniczą w zespole, nie wypowiada się w imieniu samorządu, do którego należy, ale tylko we własnym – powiedział „Rzeczpospolitej” jeden z jego członków, który chciał zachować anonimowość.
– To nie jest zespół przedstawicieli delegowanych przez samorządy, ale osób wybranych przez ministra – potwierdził inny.