Etyka prokuratorów po nowemu

Na styczniowym posiedzeniu Krajowej Rady Prokuratorów przedstawiono projekt nowego zbioru zasad etyki zawodowej prokuratorów

Publikacja: 08.02.2012 07:10

Do tej pory jedynym dokumentem, który określał zasady, jakimi powinni się kierować śledczy, był pochodzący z 2002 r. zbiór zasad etycznych prokuratora opracowany i przyjęty przez Zjazd Krajowy Stowarzyszenia Prokuratorów RP. Dokument ten odnosił się tylko do członków tego stowarzyszenia, a pozostali prokuratorzy korzystali z niego pomocniczo.

Nowelizacja ustawy o prokuraturze z 2010 r. przyznała Radzie prawo do uchwalenia zbioru zasad etycznych, który będzie obowiązywał wszystkich prokuratorów. Uprawniła też Radę do czuwania nad ich przestrzeganiem.

W styczniu pracę nad zbiorem zakończyła siedmioosobowa stała komisja, której przewodniczył gen. bryg. Krzysztof Parulski. W efekcie ponadrocznych prac powstał jedenastostronicowy dokument, który w 29 paragrafach oprócz zasad ogólnych opisuje także zasady pełnienia służby i postępowania poza służbą.

Teraz zbiór zostanie poddany konsultacjom środowiskowym. Rada zapowiada, że mają być one jak najszersze.

– Projekt został przesłany do wszystkich prokuratorów  oraz ich przełożonych – informuje „Rz" sekretarz Rady  prok. Piotr Wesołowski.

Reklama
Reklama

Uwagi będzie można zgłaszać do połowy marca. Wszystkie zostaną przeanalizowane na posiedzeniu Rady poświęconym tylko temu zagadnieniu. Prok. Wesołowski przewiduje, iż akt uda się uchwalić do połowy 2012 r.

Projekt można znaleźć na  stronie internetowej KRP pod adresem www.krp.gov.pl.

Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama