Powstaje internetowa wyszukiwarka radców prawnych

Samorząd radców prawnych pracuje nad wyszukiwarką internetową, w której znajdą się dane kontaktowe do wszystkich kancelarii w Polsce

Publikacja: 16.04.2012 08:58

Powstaje internetowa wyszukiwarka radców prawnych

Foto: www.sxc.hu

W drugiej połowie tego roku ma wystartować nowy portal przygotowywany przez Krajową Radę Radców Prawnych. Za jego pośrednictwem będzie można w łatwy i szybki sposób znaleźć prawnika, z którego usług potrzebujemy w danym momencie skorzystać.

Potrzebne narzędzie

W tej chwili w Internecie znajduje się jedynie oficjalna lista zarejestrowanych radców prawnych, która zawiera tylko podstawowe dane.

– Dlatego doszliśmy do wniosku, że potrzebne jest inne narzędzie, które z jednej strony będzie pomocne radcom prawnym, którzy będą mieli szersze możliwości informowania rynku o tym, co robią, a z drugiej strony pozwoli klientom na znalezienie prawnika, którego potrzebują – tłumaczy „Rz" Maciej Bobrowicz, prezes KRRP.

Dane radców prawnych, aplikantów radcowskich i prawników zagranicznych będą pochodziły bezpośrednio z ewidencji 19 okręgowych izb radców prawnych, prowadzących listy członków samorządu.

27,5 tys. radców prawnych jest obecnie zarejestrowanych w Polsce

Reklama
Reklama

– Będzie to najpewniejsze miejsce do sprawdzenia, czy dana osoba jest radcą prawnym – zapewnia Włodzimierz Chróścik, wiceprezes KRRP odpowiedzialny za nowe technologie.

Portal oprócz listy wszystkich członków samorządu będzie oferował również dwie wyszukiwarki: radców prawnych świadczących usługi komercyjne, a także kancelarii, w skład których wchodzą radcy. Poza standardowymi danymi teleadresowymi wyszukiwarka będzie informowała o językach obcych używanych przez prawnika,  prowadzonej przez niego działalności pro bono oraz o preferowanych kierunkach praktyki (np. prawo karne, prawo pracy czy prawo spadkowe).

– Projekt jest tak elastycznie stworzony, że można go rozwijać o następne informacje, jeśli dojdziemy do wniosku, że rynek będzie takich potrzebował – wyjaśnia Maciej Bobrowicz.

10 tys. radców prawnych pracuje w zespołach kancelaryjnych

Sami się zgłoszą

Radcy prawni, którzy będą chcieli znaleźć się w wyszukiwarce, sami dokonają zgłoszenia za pomocą specjalnie przygotowanego do tego formularza, który będzie można wysłać za pośrednictwem poczty, a w niektórych izbach za pomocą Internetu (tzw. Extranet). Dane podane w zgłoszeniach będą weryfikowane przez właściwe okręgowe izby radców prawnych.

– Zakładamy, że za jakiś czas baza ta zostanie wypełniona, ponieważ domyślam się, że każdemu radcy prawnemu będzie zależało, aby jego kancelaria się tam znalazła – liczy Maciej Bobrowicz.

Reklama
Reklama

Konkurencja nie grozi

Baza danych stanie się częścią tworzonego obecnie europejskiego portalu wyszukiwania prawników. Dzięki temu jedno wypełnienie wniosku spowoduje, że radca prawny pojawi się w dwóch miejscach, tj. wyszukiwarce ogólnoeuropejskiej i w wyszukiwarce kancelarii krajowych.

Pozytywnie do pomysłu stworzenia wyszukiwarki podchodzą członkowie samorządu.

– Oprócz oczywistych korzyści dla osób poszukujących porady prawnej z pewnością wywrze też pozytywny wpływ na pracę samych radców. W tym zakresie największe znaczenie ma możliwość określenia profilu działalności – ocenia Katarzyna Rubach, radca prawny z Gdańska.

Jej zdaniem w ostatecznym rozrachunku pojawienie się takiego narzędzia nie sprawi, iż prawnicy zaczną odczuwać negatywnie skutki wzmożonej konkurencji.

– Prowadzona przeze mnie kancelaria specjalizuje się bowiem w zagadnieniach prawa budowlanego i autorskiego, a dzięki możliwości zamieszczenia tej informacji będzie do mnie trafiać więcej osób zainteresowanych właśnie tymi zagadnieniami. Natomiast z moimi kolegami, których kancelarie sprofilowane są np. na zagadnienia prawa rodzinnego, będą się częściej kontaktować klienci zainteresowani właśnie tą problematyką – zauważa Rubach.

W drugiej połowie tego roku ma wystartować nowy portal przygotowywany przez Krajową Radę Radców Prawnych. Za jego pośrednictwem będzie można w łatwy i szybki sposób znaleźć prawnika, z którego usług potrzebujemy w danym momencie skorzystać.

Potrzebne narzędzie

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama