I Ranking "Rz" wydziałów prawa: Zwyciężył Uniwersytet w Białymstoku

W tym roku „Rzeczpospolita” po raz pierwszy przygotowała Ranking Wydziałów Prawa. Naszym celem było wyłonienie uczelni, która na kierunku prawo dba o potencjał naukowy kadry, jakość kształcenia i kontakty z zagranicą

Publikacja: 30.05.2012 09:45

W I Rankingu Wydziałów Prawa uczestniczyło 20 z 33 uczelni prowadzących w roku akademickim 2011/2012 studia na kierunku prawo. W sumie studiuje na nich 45 tys. studentów, w tym 23,5 tys. stacjonarnych.

Ranking Wydziałów Prawa

Poszczególne wydziały ocenialiśmy w trzech kategoriach: potencjał naukowy, jakość kształcenia i współpraca z zagranicą. W obecnych czasach te trzy czynniki świadczą o renomie. Rozwój naukowy wpływa na poziom dydaktyki. Z kolei jakość kształcenia przekłada się na pozycję na rynku pracy i szansę na uzyskanie pozytywnego wyniku na egzaminie na aplikację prawniczą.

Zobacz system przyznawania punktów

Wbrew powszechnej opinii prawo to nie jest dziedzina, w której trudno o współpracę z zagranicznymi uczelniami. Polska należy do Unii Europejskiej, a zatem nasz system prawny musi respektować unijne normy. Ponadto w świecie, gdzie wielu Polaków pracuje za granicą, zdobywa wysokie stanowiska w międzynarodowych korporacjach, znajomość systemów prawnych innych krajów jest bardzo ważna. Dlatego doceniliśmy te jednostki, które są otwarte na świat. Z jakim efektem? Pierwsze miejsce zajął Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet Warszawski, a na trzecim Jagielloński. Z uczelni niepublicznych najwięcej punktów zdobyła Szkoła Wyższa Prawa i Dyplomacji z Gdyni, a następnie Akademia Leona Koźmińskiego i Uczelnia Łazarskiego, obie z Warszawy. Należy jednak zaznaczyć, że przewagą gdyńskiej szkoły jest mała liczba studentów przypadająca na nauczycieli akademickich i wysoki odsetek zdających na aplikację.

Więcej w serwisie »

Prawnicy

»

Magistrowie / studenci

»

Studenci prawa

Analizując wyniki, warto zwrócić uwagę, że każdą z kategorii wygrała inna uczelnia. Nie ma zatem jednego zwycięzcy. Mamy nadzieję, że ranking będzie drogowskazem dla maturzystów zastanawiających się nad wyborem swojej przyszłej drogi, a także dla uczelni, które w obliczu niżu demograficznego muszą o nich walczyć. Kandydatów ostrzegamy jednak, że wybierając konkretną szkołę, trzeba wiedzieć, czego się od niej oczekuje.

Zobacz komentarz video Ewy Usowicz

W I Rankingu Wydziałów Prawa uczestniczyło 20 z 33 uczelni prowadzących w roku akademickim 2011/2012 studia na kierunku prawo. W sumie studiuje na nich 45 tys. studentów, w tym 23,5 tys. stacjonarnych.

Ranking Wydziałów Prawa

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo