W I Rankingu Wydziałów Prawa uczestniczyło 20 z 33 uczelni prowadzących w roku akademickim 2011/2012 studia na kierunku prawo. W sumie studiuje na nich 45 tys. studentów, w tym 23,5 tys. stacjonarnych.
Poszczególne wydziały ocenialiśmy w trzech kategoriach: potencjał naukowy, jakość kształcenia i współpraca z zagranicą. W obecnych czasach te trzy czynniki świadczą o renomie. Rozwój naukowy wpływa na poziom dydaktyki. Z kolei jakość kształcenia przekłada się na pozycję na rynku pracy i szansę na uzyskanie pozytywnego wyniku na egzaminie na aplikację prawniczą.
Zobacz system przyznawania punktów
Wbrew powszechnej opinii prawo to nie jest dziedzina, w której trudno o współpracę z zagranicznymi uczelniami. Polska należy do Unii Europejskiej, a zatem nasz system prawny musi respektować unijne normy. Ponadto w świecie, gdzie wielu Polaków pracuje za granicą, zdobywa wysokie stanowiska w międzynarodowych korporacjach, znajomość systemów prawnych innych krajów jest bardzo ważna. Dlatego doceniliśmy te jednostki, które są otwarte na świat. Z jakim efektem? Pierwsze miejsce zajął Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet Warszawski, a na trzecim Jagielloński. Z uczelni niepublicznych najwięcej punktów zdobyła Szkoła Wyższa Prawa i Dyplomacji z Gdyni, a następnie Akademia Leona Koźmińskiego i Uczelnia Łazarskiego, obie z Warszawy. Należy jednak zaznaczyć, że przewagą gdyńskiej szkoły jest mała liczba studentów przypadająca na nauczycieli akademickich i wysoki odsetek zdających na aplikację.