Adwokaci i radcowie będą mogli podkreślać swoje kompetencje w konkretnych dziedzinach prawa

Samorządy pracują nad zmianami, które pozwolą adwokatom i radcom podkreślać swoje kompetencje w konkretnych dziedzinach prawa.

Publikacja: 17.04.2013 09:09

Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu Zawodów Prawniczych w Ministerstwie Sprawiedliwości: Na decyzję

Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu Zawodów Prawniczych w Ministerstwie Sprawiedliwości: Na decyzję o wyborze zawodu składa się wiele różnych motywacji, w tym prestiż.

Foto: sxc.hu

Zarówno w przygotowywanej przez palestrę propozycji zmian prawa o adwokaturze, jak i w radcowskim projekcie zmian kodeksu etyki pojawiają się kwestie związane ze specjalizacjami. Oba samorządy dojrzewają do tego, by uznać prawo swoich członków do podkreślania kompetencji w danej dziedzinie.

Projekt zmian kodeksu etyki radcy prawnego jest właśnie dyskutowany w środowisku. Zgodnie z propozycją nowego zapisu Krajowa Rada Radców Prawnych będzie mogła określić „dziedziny prawa oraz wymagania w zakresie wiedzy, umiejętności i doświadczenia, których spełnienie w przebiegu doskonalenia zawodowego uprawnia radcę prawnego do informowania o posiadaniu takiego szczególnego przygotowania zawodowego (szczególnych kwalifikacji; specjalnej wiedzy i umiejętności) w określonej dziedzinie prawa".

Nie tylko preferowane praktyki

Jak podkreślają autorzy projektu, propozycja jest krokiem w kierunku postulowanego przez krajowy zjazd radców ustawowego uregulowania specjalizacji jako problemu odrębnego od prawa do informowania o preferencjach kancelarii.

– Ta kwestia jest podnoszona od lat –mówi Zenon Klatka, były prezes KRRP, a obecnie przewodniczący Komisji ds. Etyki. – Dopóki nie zostało to uregulowane w ustawie, chcemy przyjąć w naszym kodeksie etyki pewnego rodzaju rozwiązanie przejściowe – dodaje mec. Klatka. Ma ono polegać na tym, że radca, który przejdzie odpowiednie szkolenia w ramach doskonalenia zawodowego, będzie mógł podkreślać swoje dodatkowe kwalifikacje.

Zdaniem mec. Klatki konieczne jest jednak określenie w ustawie warunków, na jakich można by uzyskać tytuł specjalisty w danej dziedzinie, m.in. procedury weryfikowania wiedzy z danego obszaru.

Adwokaci też debatują

O specjalizacjach dyskutuje także palestra. W samorządzie adwokackim trwają prace nad propozycją projektu prawa o adwokaturze. Jest w niej także wzmianka dotycząca tego problemu.

– Zmierzamy w takim kierunku zmian ustawy – Prawo o adwokaturze, by adwokat mógł wskazywać dziedziny prawa, w których posiada największą wiedzę i doświadczenie zawodowe – mówi prof. Jacek Giezek, przewodniczący Komisji Etyki Zawodowej NRA. – Dzisiaj jest możliwe wskazywanie preferowanych praktyk – dodaje mec. Giezek.

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Andrzej Zwara podkreśla, że zmiany proponowane przez adwokatów będą przede wszystkim służyć interesom klientów.

Specjalizacje dla prawników z uprawnieniami istnieją m.in. w Niemczech

– Zdarzają się dziś jednoosobowe kancelarie, które deklarują tak szeroki zakres usług, że powstaje pytanie, czy rzeczywiście we wszystkich tych dziedzinach są w stanie świadczyć pomoc prawną na najwyższym poziomie – dodaje mec. Zwara. Podkreśla jednak, że sam jest przeciwny certyfikowanym specjalizacjom jako szufladkującym adwokatów. Jest jednak zwolennikiem uregulowania kwestii informacji dla klientów o tym, w jakich dziedzinach prawnik ma największe kompetencje. Problem będzie prawdopodobnie poddany pod dyskusję na najbliższym, wyborczym krajowym zjeździe adwokatów – w listopadzie. Też na listopad planowany jest krajowy zjazd radców, także wyborczy, który ma zająć się również projektem zmian kodeksu etyki radcy prawnego.

Zdaniem mec. Klatki uregulowanie kwestii specjalizacji jest nieuniknione.

– Wcześniej całe środowisko prawnicze podchodziło do tej kwestii bardziej restrykcyjnie, wskazywano, że adwokaci czy radcy nie powinni określać swoich umiejętności w sposób wyróżniający ich od innych. Dopuszczalne było więc wyłącznie wskazywanie preferowanej praktyki. Dzisiaj jednak, przy coraz większej liczbie prawników na rynku, dojrzewa świadomość, że specjalizacje są nieuchronne – dodaje mec. Klatka.

Specjalizacje dla prawników istnieją w niektórych krajach Unii Europejskiej, m.in. w Niemczech.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo