Zarówno w przygotowywanej przez palestrę propozycji zmian prawa o adwokaturze, jak i w radcowskim projekcie zmian kodeksu etyki pojawiają się kwestie związane ze specjalizacjami. Oba samorządy dojrzewają do tego, by uznać prawo swoich członków do podkreślania kompetencji w danej dziedzinie.
Projekt zmian kodeksu etyki radcy prawnego jest właśnie dyskutowany w środowisku. Zgodnie z propozycją nowego zapisu Krajowa Rada Radców Prawnych będzie mogła określić „dziedziny prawa oraz wymagania w zakresie wiedzy, umiejętności i doświadczenia, których spełnienie w przebiegu doskonalenia zawodowego uprawnia radcę prawnego do informowania o posiadaniu takiego szczególnego przygotowania zawodowego (szczególnych kwalifikacji; specjalnej wiedzy i umiejętności) w określonej dziedzinie prawa".
Nie tylko preferowane praktyki
Jak podkreślają autorzy projektu, propozycja jest krokiem w kierunku postulowanego przez krajowy zjazd radców ustawowego uregulowania specjalizacji jako problemu odrębnego od prawa do informowania o preferencjach kancelarii.
– Ta kwestia jest podnoszona od lat –mówi Zenon Klatka, były prezes KRRP, a obecnie przewodniczący Komisji ds. Etyki. – Dopóki nie zostało to uregulowane w ustawie, chcemy przyjąć w naszym kodeksie etyki pewnego rodzaju rozwiązanie przejściowe – dodaje mec. Klatka. Ma ono polegać na tym, że radca, który przejdzie odpowiednie szkolenia w ramach doskonalenia zawodowego, będzie mógł podkreślać swoje dodatkowe kwalifikacje.
Zdaniem mec. Klatki konieczne jest jednak określenie w ustawie warunków, na jakich można by uzyskać tytuł specjalisty w danej dziedzinie, m.in. procedury weryfikowania wiedzy z danego obszaru.