Emerytki rocznik 1953 ciągle czekają na ustawę - SN wydał uchwałę pozbawiającą korzystnego przeliczenia wcześniejsze roczniki

Sąd Najwyższy nie miał wątpliwości, że ustawodawca mógł zmienić przepisy, pozbawiając część emerytów prawa do korzystnego przeliczenia ich świadczenia. Nie rozwiązuje to też problemu około 100 tys. emerytek urodzonych w 1953 r.

Aktualizacja: 29.11.2019 15:19 Publikacja: 29.11.2019 14:43

Emerytki rocznik 1953 ciągle czekają na ustawę - SN wydał uchwałę pozbawiającą korzystnego przeliczenia wcześniejsze roczniki

Foto: 123RF

SN zajął się sprawą kobiety urodzonej w 1952 r., która na wcześniejsze świadczenie przeszła jeszcze w 2008 r. Choć powszechny wiek emerytalny ukończyła w 2012 r. jeszcze przed niekorzystną dla emerytów reformą przepisów, wniosek o przeliczenie świadczenia złożyła dopiero w 2016 r. Najpierw ZUS, a następnie sądy powszechne odmówiły jej prawa do bardzo korzystnego przeliczenia ich świadczenia. Powołały się przy tym na obowiązujący od 1 stycznia 2013 r. art. 25 ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który przewiduje, że przy liczeniu emerytury z nowego systemu, ze stanu konta należy potrącić wypłacone dotychczas świadczenia, obliczone na starych zasadach. Zanim ten przepis pojawił się w ustawie dziesiątki tysięcy wcześniejszych emerytek rocznie przeliczało swoje świadczenia, zyskując na tym spore podwyżki, liczące nawet kilkaset złotych.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne