Stanisław K. od lat nie utrzymuje żadnych stosunków ze swoją legalną żoną, mają rozdzielność majątkową i osobne mieszkania. Pomimo braku rozwodu (i separacji) związał się on z inną kobietą, z którą ma dziecko. Chce wystąpić o przyznanie zasiłku rodzinnego. Ma jednak wątpliwości, czy do kryterium dochodowego gmina nie doliczy mu dochodów jego żony.
. Zgodnie z jej art. 3 pkt 16, ilekroć w ustawie jest mowa o rodzinie, oznacza to odpowiednio następujących członków rodziny: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25. rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością rodzinie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne.
Wynika z tego, że licząc kryterium dochodowe nowej rodziny Stanisława K., organ uwzględni dochody uzyskiwane przez niego, jego żonę oraz kobietę, z którą Stanisław K. ma dziecko.
Potwierdza to wyrok WSA w Gliwicach (sygn. IV SA/Gl 430/10). Sąd stwierdził, że organ ma obowiązek zaliczyć dochód legalnego współmałżonka wnioskodawcy do dochodu nowej rodziny wnioskodawcy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy małżonkowie mają orzeczoną sądownie separację lub rozwód.