Koniec wirtualnych agencji pracy. Ministerstwo Rodziny przygotowało nowe przepisy

Rząd chce wprowadzić sankcje za odmowę poddania się kontroli PIP przez podmioty świadczące usługi pośrednictwa zatrudnienia.

Aktualizacja: 11.10.2024 06:33 Publikacja: 09.10.2024 07:24

Koniec wirtualnych agencji pracy. Ministerstwo Rodziny przygotowało nowe przepisy

Foto: Adobe Stock

To efekt uwag Państwowej Inspekcji Pracy do projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort uwzględnił propozycje inspekcji.

Wojewódzkie urzędy pracy zweryfikują agencje pracy

Projektodawcy argumentują, że obecne regulacje dotyczące rynku pracy są już pod wieloma względami nieaktualne. Konieczne jest opracowanie nowych przepisów, które będą odpowiadać na obecne potrzeby osób poszukujących pracy, bezrobotnych oraz przedsiębiorców. Na etapie opiniowania do projektu spłynęło wiele uwag, w tym te krytyczne.

Obiekcje Państwowej Inspekcji Pracy dotyczyły m.in. agencji zatrudnienia. PIP zwróciła uwagę na konieczność ustawowego zagwarantowania wojewódzkim urzędom pracy dostępu do danych osób ukaranych prawomocnym wyrokiem za wykroczenia, w tym m.in. prowadzenie agencji bez wymaganego wpisu do odpowiedniego rejestru.

Z aktualnych doświadczeń inspekcji wynika, że zagadnienie to jest niezwykle istotne, zarówno na etapie ubiegania się o wpis, jak i w okresie świadczenia usług pośrednictwa. Pozyskiwanie tych informacji w praktyce odbywa się jedynie w przypadku, gdy WUP zwróci się do PIP o udzielenie takich informacji, i wyłącznie w stosunku do podmiotów już prowadzących działalność na podstawie wymaganego wpisu.

Dlatego, w ocenie PIP, możliwość weryfikacji tego warunku powinna być uregulowana ustawowo (chodzi o udostępnianie danych z odpowiednich rejestrów celem prawidłowej realizacji zadań, w szczególności przez WUP, wynikających z ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia). Resort zapowiedział, że taka zmiana zostanie uwzględniona.

Nowe obowiązki dla agencji pracy

Projekt przewiduje też wymóg uzyskania wpisu do rejestru agencji zatrudnienia przez przedsiębiorcę zagranicznego z państw spoza UE, o ile prowadzi na terytorium Polski działalność gospodarczą w formie spółki. PIP wskazuje, że tacy cudzoziemcy nie przebywają z reguły na terytorium Polski, co znacznie utrudnia, a często uniemożliwia przeprowadzenie postępowania kontrolnego PIP oraz innym organom. Mogą oni zatem kontynuować działalność pomimo znaczących naruszeń przepisów ustawy.

Dlatego PIP rekomenduje wprowadzenie w przypadku takich przedsiębiorców dodatkowego obowiązku. Chodzi o wskazanie osoby przebywającej na terytorium RP, działającej w imieniu pracodawcy i upoważnionej do jego reprezentowania, w tym wobec organów kontroli PIP. Resort rodziny przystał na takie rozwiązanie.

Wprowadzony zostanie też obowiązek wskazywania we wniosku o wpis do rejestru agencji zatrudnienia adresu lokalu, pod którym podmiot ubiegający się o wpis zamierza prowadzić działalność. Doprecyzowano, że chodzi o biuro agencji, w którym instytucje kontrolne mają możliwość bezpośredniego kontaktu z jej przedstawicielami.

Co więcej, możliwe będzie wykreślenie podmiotu z rejestru agencji w wyniku dwukrotnej odmowy poddania się kontroli bez uzasadnionej przyczyny.

Etap legislacyjny: projekt po konsultacjach

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne