Tak 5 września 2013 roku stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (IV SA/Po 580/13).
Na początku bieżącego roku mieszkanka gminy złożyła do urzędu wniosek o ustalenie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się jej córeczki. Burmistrz gminy powołując się na ustawę o świadczeniach rodzinnych oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka odmówił jej przyznania świadczenia.
W uzasadnieniu wskazał, że do wniosku o przyznanie becikowego kobieta dołączyła m.in. zaświadczenie lekarskie, z którego wynikało, że przebywała pod opieką medyczną dopiero od dwudziestego pierwszego tygodnia ciąży do porodu. Burmistrz wyjaśnił, jej że jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia przysługuje matce, jeśli ta przebywała pod opieką medyczną najpóźniej od dziesiątego tygodnia ciąży, do dnia porodu. Dodał że pozostawanie pod opieką medyczną potwierdza się zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną, zgodnie z wytycznymi rozporządzenia Ministra zdrowia z września 2010 roku.
Kobietę oburzyło stanowisko burmistrza, które uznała za niesprawiedliwe. W odwołaniu złożonym do Samorządowego Kolegium Odwoławczego wyjaśniła, że ma czterdzieści dwa lata i pracuje zawodowo, wychowała czwórkę dzieci, w wieku od dwunastu do dwudziestu dwóch lat i nawet nie podejrzewała, iż może jeszcze zajść w ciążę. Dodała, że przez pierwsze miesiące krwawiła, zatem nie mogła wiedzieć, że jest w ciąży. Dowiedziała się o tym dopiero, gdy w związku z bardzo złym samopoczuciem wybrała się do ginekologa, który powiedział jej, że to już dwudziesty pierwszy tydzień.
Zwróciła również uwagę kolegium, że gdyby planowała ciążę z takimi problemami finansowymi, jakie ma obecnie, to na pewno pojawiłaby się u lekarza w dziesiątym tygodniu ciąży. Do dnia wizyty u lekarza normalnie pracowała; wykonywała ciężkie prace nieświadoma, że może zaszkodzić dziecku. Natomiast od czasu pierwszej wizyty, aż do porodu regularnie była u lekarza, również wykonując dodatkowe badania z uwagi na zagrożenie ciąży.