118,6 tys. Ukraińców znalazło do 9 maja pracę w Polsce- wynika z informacji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na podstawie powiadomień pracodawców. Ta liczba rośnie z każdym dniem a w najbliższych tygodniach- gdy na dobre ruszą rekrutacje do prac sezonowych- powinna wzrastać jeszcze szybciej.

Wakacyjna oferta

Pomoże w tym wakacyjna rekrutacja wielu firm, w tym sieci handlowych; największa z nich, Biedronka ruszyła we wtorek z rekrutacją pracowników do swoich sklepów w miejscowościach turystycznych nad morzem, w górach i w okolicy mazurskich jezior (m.in. w Ustce, Jastarni, Władysławowie, Wiśle czy Krynicy Zdroju), gdzie w sezonie gwałtownie rośnie liczba klientów. Handlowy gigant oferuje wakacyjnym pracownikom na umowę-zlecenie stawki od 19,70 zł brutto na godzinę dodając też (w wybranych lokalizacjach) nocleg oraz wyżywienie. Ta ostatnia opcja może przyciągnąć uchodźców z Ukrainy, których tysiące szukają teraz pracy w Polsce.

Czytaj więcej

Jak zintegrować 1,6 mln uchodźców z Ukrainy

Barierą w ich zatrudnieniu- poza brakiem znajomości języka polskiego- jest niechęć do relokacji związana często z problemami ze znalezieniem zakwaterowania i to nie tylko dla pracownika, ale i jego rodzinie.

Niechęć do przeprowadzki

Jak wynika z przeprowadzonych na przełomie kwietnia i maja badań agencji zatrudnienia Grupa Progres, które objęło 1300 chętnych do pracy uchodźców z Ukrainy, aż 77 proc. z nich przyjechało do Polski wraz z rodzinami, co bardzo ogranicza ich mobilność. O ile przed wybuchem wojny imigranci zarobkowi z Ukrainy bez problemu zmieniali miejsce pobytu w poszukiwaniu wyższych stawek czy lepszych warunków pracy, to teraz tylko nieco ponad 5 proc. badanych przez Grupę Progres jest gotowych na zmianę miejsca zamieszkania, nawet jeśli dzięki temu będą mogli liczyć na dobrą pracę, mieszkanie i opiekę nad nimi oraz ich rodziną.

Pakiet dla rodziny

- Niestety, wielu Ukraińców nie chce zmieniać miejsca zamieszkania na inne, bo pobyt w dużym mieście takim jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań czy Łódź jest o wiele bardziej atrakcyjny niż przeprowadzka do mniejszej miejscowości – wyjaśnia Natalia Myskova, dyrektor ds. rekrutacji międzynarodowych w Grupie Progres. Jak dodaje, wielu Ukraińców stara się o takie zajęcie, które zapewnia mieszkanie dla nich i ich bliskich, czy też inne wsparcie np. pomoc w załatwieniu miejsca w pobliskiej szkole albo przedszkolu dla dziecka. Według danych firmy, wielu pracodawców jest gotowych zaoferować takie wsparcie.

Innym wyzwaniem jest krótkoterminowa perspektywa, która może zniechęcać firmy do inwestycji w szkolenia uchodźców- chociaż połowa badanych zamierza zostać w Polsce na dłużej albo na stałe, to pozostali albo zamierzają jak najszybciej wrócić na Ukrainę (42 proc.) albo wyjechać dalej, na Zachód.

Czytaj więcej

Ilu uchodźców z Ukrainy znalazło już pracę w Polsce. Nowe dane