Schreiber: Pytanie co prezydent miał na myśli

- Żałuję, że prezydent nie powiedział czegoś więcej bo trudno konkretnie się odnieść co miał na myśli - tak szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber skomentował w Radiu Plus wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy na temat tzw. Piątki dla zwierząt.

Aktualizacja: 21.09.2020 10:38 Publikacja: 21.09.2020 10:23

Schreiber: Pytanie co prezydent miał na myśli

arb

Podczas dożynkowych uroczystości prezydent Andrzej Duda stwierdził, że prace nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt w parlamencie wciąż trwają, a on im się przygląda. Zapewnił, że gdy ustawa do niego trafi, będzie miał na uwadze "kwestie humanitarnego traktowania zwierząt, kwestie dobrostanu zwierząt - te wszystkie, które są ważne", ale przede wszystkim "byt i jakość życia polskich rolników".

Duda - "z gniewem", jak powiedział - mówił o "absolutnie fałszywych, nieprawdziwych słowach, które nie powinny paść z ust nikogo w Polsce, zwłaszcza takich, którzy na rolnictwie się nie znają, nie rozumieją go, a bardzo często nigdy nie widzieli w jaki sposób realizowana jest hodowla zwierząt".

- Faktycznie te słowa sugerują jakąś niechęć - przyznał Schreiber.

- Żałuję, że prezydent nie powiedział czegoś więcej bo trudno konkretnie się odnieść co miał na myśli. Mam wrażenie, że wielu ludzi nie zna tej ustawy i powiela kalki medialne. Pytanie co jest takim uderzeniem w rolnika, o którym mówił pan prezydent i co miał na myśli - dodał.

Schreiber mówił też, w kontekście kryzysu w Zjednoczonej Prawicy, do którego doszło, gdy Solidarna Polska i Porozumienie nie poparły w Sejmie tzw. Piątki dla zwierząt, że obecnie członkowie Zjednoczonej Prawicy "są w stanie separacji".

- To może pójść w jedną albo druga stronę. Z separacji jest jednak trochę bliżej do rozwodu. Jakiś czas na refleksję jeszcze jest, czy nastąpi i w jakim stopniu to się przekonamy - dodał.

- Albo jesteśmy w stanie Polakom zapewnić stabilny rząd i jest większość do podejmowania nie tylko łatwych decyzji, albo ktoś wyżej stawia swoje ambicje, uważa, że w każdej sprawie będzie dokonywał prób szantażu, wówczas jaki sens ma taki rząd skoro i tak działa jak rząd mniejszościowy? - pytał Schreiber.

- Skoro i tak do każdej ustawy trzeba szukać i dobierać jakąś większość to może równie dobrze sobie wyobrazić rząd mniejszościowy i to jest pytanie do naszych partnerów - dodał.

Polityka
Wieloletni współpracownik „Rzeczpospolitej” otrzymał najwyższe odznaczenie państwowe
Polityka
Wybory do Sejmu, jeśli rządzący przegrają wybory prezydenckie? Znamy zdanie Polaków
Polityka
Będzie nowe święto państwowe. Na pamiątkę krwawej niedzieli na Wołyniu
Polityka
Doradca Andrzeja Dudy pojawił się na wiecu Sławomira Mentzena
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Nawrocki u Trumpa. Czy to zmieni kampanię prezydencką?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne