Wybory prezydenckie 2025: Kiedy druga tura? Jak oddać ważny głos?

Przed nami druga tura wyborów prezydenckich 2025. Ponowne głosowanie odbędzie się w niedzielę 1 czerwca. Wyborcy oddadzą głos na jednego z dwóch kandydatów, którzy uzyskali najlepsze wyniki w pierwszej turze. W wyścigu o fotel prezydenta Polski zmierzą się Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki.

Publikacja: 21.05.2025 15:14

Kiedy druga tura wyborów prezydenckich 2025?

Kiedy druga tura wyborów prezydenckich 2025?

Foto: Adobe Stock

W pierwszej turze wyborów prezydenckich, która odbyła się 18 maja 2025 roku, żaden z 13 kandydatów nie uzyskał ponad 50 proc. głosów. Oznacza to, że czeka nas druga tura wyborów. O tym, kto zostanie następnym Prezydentem RP, Polacy zdecydują już w niedzielę 1 czerwca.

Druga tura wyborów prezydenckich 2025

Druga tura wyborów prezydenckich musi się odbyć, w przypadku gdy żaden z kandydatów nie uzyska 50 proc. głosów w pierwszej turze. Taka sytuacja miała miejsce tym razem. Rafał Trzaskowski zwyciężył w pierwszej turze wyborów, uzyskując wynik 31,36 proc. głosów. Kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość był tuż za nim. Na Karola Nawrockiego zagłosowało 29,54 proc. wyborców.

W drugiej turze walka będzie się toczyć zarówno o głosy niezdecydowanych wyborców, jak i o elektorat kandydatów, którzy wzięli udział w pierwszej turze. Decydujący wpływ na ostateczny wynik będzie miało to, jak zagłosują wyborcy Sławomira Mentzena, Grzegorza Brauna, Szymona Hołowni, Adriana Zandberga czy Magdaleny Biejat.

Czytaj więcej

Nizinkiewicz: Zwycięstwo Karola Nawrockiego osłabi Sławomira Mentzena i Konfederację

Zgodnie z Kodeksem wyborczym do urn wyborczych udamy się ponownie dokładnie 14 dni po pierwszym głosowaniu. Podobnie jak 18 maja, w niedzielę 1 czerwca lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do 21. W dniu wyborów i dzień przed nimi będzie obowiązywała cisza wyborcza. Pierwsze sondażowe wyniki głosowania poznamy tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Głową państwa zostanie kandydat, który uzyska większą liczbę ważnych głosów. Zwycięzca drugiej tury zastąpi na stanowisku prezydenta Polski Andrzeja Dudę, którego kadencja kończy się 6 sierpnia 2025 roku. Nowy prezydent będzie sprawował urząd przez pięć lat.

Kandydaci w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025

W drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 zmierzą się Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. Przypomnijmy sylwetki obu z nich. 

Rafał Trzaskowski jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej. To obecny prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej. Ma tytuł doktora nauk politycznych, zna pięć języków obcych. W latach 2009-2013 był posłem do Parlamentu Europejskiego. W rządzie Donalda Tuska pełnił funkcję ministra administracji i cyfryzacji, a w rządzie Ewy Kopacz był wiceministrem spraw zagranicznych ds. Unii Europejskiej. W wyborach na prezydenta Polski startuje po raz drugi. W 2020 roku w drugiej turze uzyskał wynik 48,97 proc. Rafał Trzaskowski ma 53 lata, jest żonaty, ma dwójkę dzieci.

Rywalem Rafała Trzaskowskiego jest popierany przez PiS, Karol Nawrocki. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej posiada tytuł doktora nauk humanistycznych. Jest również byłym sportowcem, trenował boks i piłkę nożną. Pochodzi z Gdańska. W latach 2017-2021 był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Karol Nawrocki ma 42 lata, jest żonaty, ma troje dzieci.

Czytaj więcej

Jak zagłosować w wyborach prezydenckich 2025? Jak oddać ważny głos?

Jak oddać ważny głos w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025?

Aby móc zagłosować w wyborach, należy udać się do komisji wyborczej z dokumentem ze zdjęciem umożliwiającym potwierdzenie tożsamości, takim jak dowód osobisty, paszport lub e-dowód w aplikacji mObywatel. Jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza, zagłosować można również legitymując się dowodem osobistym, który stracił ważność. Istotne jest to, by dokument posiadał zdjęcie umożliwiające identyfikację wyborcy.

Po potwierdzeniu tożsamości każdy wyborca otrzyma jedną kartę do głosowania. Powinna się na niej znajdować pieczęć obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukowany odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej. Na karcie do głosowania znajdować się będą nazwiska kandydatów na Prezydenta RP w kolejności alfabetycznej. 

Aby oddać ważny głos, należy postawić znak „X” w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. Znak „X” to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki. Postawienie znaku „X” w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata lub brak znaku „X” spowoduje, że głos będzie nieważny. Informację o sposobie głosowania można znaleźć na dole karty do głosowania. W razie wątpliwości można zapytać o to członków obwodowej komisji wyborczej.

W pierwszej turze wyborów prezydenckich, która odbyła się 18 maja 2025 roku, żaden z 13 kandydatów nie uzyskał ponad 50 proc. głosów. Oznacza to, że czeka nas druga tura wyborów. O tym, kto zostanie następnym Prezydentem RP, Polacy zdecydują już w niedzielę 1 czerwca.

Druga tura wyborów prezydenckich 2025

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Polityka
Dariusz Matecki: Na terenie Kancelarii Sejmu aktor uderzył dwóch posłów
Polityka
Jarosław Kuisz: Grzegorz Braun wie, gdzie boli – wykorzystuje polskie traumy
Polityka
Ostatnia prosta kampanii. Marsze, debaty i wpadka posła KO
Polityka
Trzaskowski poprze postulat Mentzena? Poseł KO: Cóż szkodzi obiecać? Bryłka komentuje
Polityka
Łukasz Pawłowski, szef OGB: Młodzi uważają, że spór Platformy z PiS ich nie dotyczy