Rafał Trzaskowski: Kim jest kandydat na prezydenta Polski z Koalicji Obywatelskiej?

Rafał Trzaskowski jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich 2025. Jak przebiegała jego dotychczasowa kariera polityczna? Jakie ma wykształcenie? Z jakim programem wyborczym startuje?

Publikacja: 09.03.2025 11:05

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, kandydat na prezydenta RP

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, kandydat na prezydenta RP

Foto: PAP/Paweł Supernak

Rafał Trzaskowski urodził się 17 stycznia 1972 r. w Warszawie. Ukończył XI LO im. Mikołaja Reja. Jako licealista, przed wyborami w 1989 r., zgłosił się jako tłumacz-wolontariusz do pomocy w biurze warszawskiego Komitetu Obywatelskiego. Jego zadaniem była opieka nad wizytującymi stolicę amerykańskimi kongresmenami ze stanu Michigan. Nawiązane w ten sposób relacje zaowocowały kilkumiesięcznym stypendium edukacyjnym w Cranbrook-Kingswood High School w Michigan, na które pojechał jeszcze przed maturą.

Jakie wykształcenie ma Rafał Trzaskowski?

Po zdaniu matury w 1991 r. rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim (dwa kierunki: stosunki międzynarodowe na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz filologię angielską na Wydziale Neofilologii). Oba kierunki ukończył w 1996 r. W 1997 r. został absolwentem studiów europejskich Kolegium Europejskiego w Natolinie (uczelnia prowadzi studia podyplomowe). W oficjalnych notkach biograficznych Trzaskowskiego w części poświęconej wykształceniu czytamy, że był również stypendystą Uniwersytetu Oksfordzkiego (1995 r.) oraz Instytutu Unii Europejskiej Studiów nad Bezpieczeństwem w Paryżu (2002 r.).

Czytaj więcej

Kiedy będą wybory prezydenckie 2025? Termin nie jest przypadkowy

W 2004 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW na podstawie pracy „Dynamika reformy instytucjonalnej w Unii Europejskiej” przygotowanej pod kierunkiem prof. Stanisława Parzymiesa.

Deklaruje znajomość pięciu języków obcych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego.

Rafał Trzaskowski: Kariera zawodowa

Na swojej oficjalnej stronie internetowej przygotowanej pod kątem startu w wyborach prezydenckich w 2025 r. (trzaskowski.pl) Rafał Trzaskowski o swojej drodze zawodowej pisze tak: „Znajomość angielskiego pozwoliła mi się szybko usamodzielnić. Już w liceum dorabiałem udzielając lekcji, później pracowałem jako tłumacz symultaniczny. Swoją karierę zawodową rozpocząłem jako ekspert ds. UE, najpierw w Urzędzie ds. Integracji Europejskiej, a następnie w Parlamencie Europejskim, oraz wykładowca akademicki. Z tego ostatniego zajęcia nie zrezygnowałem do dzisiaj (Trzaskowski od 2002 r. związany jest z Collegium Civitas – red.)”.

Funkcję doradcy Sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej w gabinecie szefa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej Trzaskowski pełnił w latach 2000-2001. Jako doradca przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego oraz Delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim pracował w latach 2004-2009.

Czytaj więcej

Kandydaci na prezydenta 2025. Kto już zadeklarował start w wyborach prezydenckich?

Przebieg kariery politycznej Trzaskowskiego do 2020 r.

W 2009 r. Trzaskowski wystartował w wyborach do europarlamentu z listy Platformy Obywatelskiej i uzyskał mandat eurodeputowanego Parlamentu Europejskiego VII kadencji. Złożył mandat po tym, jak w 2013 r. premier Donald Tusk powierzył mu stanowisko ministra ds. cyfryzacji i administracji. Na tym stanowisku odpowiadał za zarządzanie kryzysowe oraz za kontakt w imieniu rządu z samorządami.

Po zmianie rządu w 2014 r. premier Ewa Kopacz powołała go na stanowisko ministra ds. europejskich. Sprawował je przez rok. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. uzyskał mandat poselski (startował w Krakowie).

Rok 2018 to początek nowego rozdziału w jego karierze politycznej, czyli start w wyborach na prezydenta Warszawy. Rafał Trzaskowski zwyciężył w pierwszej turze, pokonując m.in. kandydata PiS Patryka Jakiego. W 2020 r. po zamieszaniu związanym z pandemią, próbą organizacji tzw. wyborów kopertowych i zmianą terminu wyborów prezydenckich, a przede wszystkim w wyniku wycofania się z wyścigu wyborczego kandydatki KO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, jej miejsce zajął Rafał Trzaskowski. W drugiej turze głosowania przegrał niewielką różnicą głosów z walczącym o II kadencję prezydentem Andrzejem Dudą.

Czytaj więcej

Karol Nawrocki: Kim jest kandydat na prezydenta wspierany przez PiS?

Rafał Trzaskowski: Działalność polityczna po 2020 r.

Po wyborach prezydenckich w 2020 r. zainaugurował powstanie Ruchu Wspólna Polska. Założona przez niego instytucja zajęła się organizacją Campusu Polska Przyszłości. W 2021 roku został przewodniczącym rady politycznej samorządowego stowarzyszenia „Tak! Dla Polski”. W 2024 r. ubiegał się ponownie o fotel prezydenta Warszawy. Wygrał w pierwszej turze zyskując ponad 57 proc. głosów.

W listopadzie 2024 roku Koalicja Obywatelska zorganizowała wewnętrzne prawybory mające wyłonić jej kandydata w wyborach prezydenckich. Wystartowali w nich Rafał Trzaskowski i Radosław Sikorski. Wygrał Trzaskowski, zdobywając prawie trzy czwarte głosów. Tym samym stał się oficjalnym kandydatem KO w wyborach prezydenckich 2025.

Wybory prezydenckie 2025. Program wyborczy Rafała Trzaskowskiego

Trzaskowski startuje w wyborach z hasłem „Cała Polska naprzód”. 7 grudnia 2024 r., przemawiając podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej w Gliwicach, przedstawił swoją wizję przyszłej prezydentury. Mówił o potrzebie budowania wspólnoty między różnymi grupami i zasypywaniu podziałów między Polakami. Podkreślił rolę patriotyzmu gospodarczego, mówił też o końcu „naiwnie pojmowanej” globalizacji. Wspominał też m.in. o takich kwestiach jak: wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki, konieczności zapewnienia jej dostępu do taniej energii, przeprowadzanej w odpowiedzialny sposób transformacji górnictwa. Odnosząc się do polityki międzynarodowej i kwestii obronności, zapowiedział ciąg dalszy wzmacniania polskiej armii i służb mundurowych. Podkreślił, że zwiększając swoje wydatki na obronność Polska musi do podobnych działań przekonać inne kraje UE i NATO. „(…) oni też muszą wziąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo Europy na swe barki” – stwierdził.

Czytaj więcej

Rafał Trzaskowski pytany o Sławomira Mentzena: Polacy nie raz się zdziwią

Na swojej stronie internetowej, odpowiadając na pytanie „dlaczego kandyduję?”, Rafał Trzaskowski pisze: „W 2023 roku Polacy zagłosowali za zmianą, odrzucając rząd, który służył wyłącznie sobie, a nie obywatelom. Jednak, podobnie jak wielu z Was, odczuwam frustrację z powodu wolnego tempa reform. Zbyt często dobre inicjatywy są blokowane lub stają się przedmiotem sporów i kłótni, co sprawia, że Polska nie wykorzystuje swojego wielkiego potencjału, staje się coraz bardziej podzielona, a ostatecznie mniej gotowa na przyszłość”.

Trzaskowski wskazuje też m.in., że „w obliczu wojny za naszą granicą i zmian na świecie” potrzebujemy głowy państwa, która „nie dopuści do wojny na górze i zawsze postawi na interes Polek i Polaków ponad interesem partii, innych państw i globalnych graczy”.

Rafał Trzaskowski: życie prywatne

Rafał Trzaskowski jest żonaty, ma dwoje dzieci – Aleksandrę (ur. 2004) i Stanisława (ur. 2009). Jego żona Małgorzata jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

Ojciec Rafała Trzaskowskiego, zmarły w 1998 r. Andrzej Trzaskowski, uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. Magazyn Jazz Forum pisze o nim tak: „Współtwórca polskiej szkoły jazzu nowoczesnego, oryginalny kompozytor, pianista, lider, dyrygent i publicysta był nazywany ‘mózgiem polskiego jazzu’. Od połowy lat 50. uchodził za niekwestionowany autorytet w dziedzinie muzyki synkopowanej; wszechstronne wykształcenie, talent, intuicja, otwarty umysł i zdolność do przenikliwych analiz, pozwoliły mu realizować się na wielu polach”. Na początku lat 60. jego zespół był pierwszym polskim zespołem jazzowym grającym koncerty w USA.

Rafał Trzaskowski urodził się 17 stycznia 1972 r. w Warszawie. Ukończył XI LO im. Mikołaja Reja. Jako licealista, przed wyborami w 1989 r., zgłosił się jako tłumacz-wolontariusz do pomocy w biurze warszawskiego Komitetu Obywatelskiego. Jego zadaniem była opieka nad wizytującymi stolicę amerykańskimi kongresmenami ze stanu Michigan. Nawiązane w ten sposób relacje zaowocowały kilkumiesięcznym stypendium edukacyjnym w Cranbrook-Kingswood High School w Michigan, na które pojechał jeszcze przed maturą.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Polityka
Karol Nawrocki: Kim jest kandydat na prezydenta wspierany przez PiS?
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Polityka
Mentzen już szykuje się na II turę wyborów prezydenckich. Ale czy nie wypali się za wcześnie?
Publicystyka
Jacek Nizinkiewicz: Dziwna kampania Hołowni dzieli Trzecią Drogę i wzmacnia Mentzena
Wybory
Czy Sławomir Mentzen rozbije POPiS? Musi spełnić jeden warunek
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Wybory
Sondaż: Trzaskowski ma format prezydencki. Mentzen oceniany lepiej od Nawrockiego
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście