Mentzen już szykuje się na II turę wyborów prezydenckich. Ale czy nie wypali się za wcześnie?

W wyborach prezydenckich najlepsza forma powinna być jak u sportowców: powinna pojawić się tuż przed zawodami, a nie na miesiąc czy dwa przed. Czy to nie grozi kandydatowi Konfederacji Sławomirowi Mentzenowi?

Publikacja: 25.02.2025 05:17

Kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen podczas spotkania z wyborcami w Lidzbarku Warmińskim

Kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen podczas spotkania z wyborcami w Lidzbarku Warmińskim

Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

Poniedziałek 24 lutego 2025 r. Na blisko 80 dni przed wyborami prezydenckimi – określanymi jako najważniejszy moment polskiej polityki od 15 października 2023 r. – głównym tematem w przestrzeni publicznej jest trzecia rocznica inwazji Rosji na Kijów, echa wyborów w Niemczech oraz wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Liderzy partii i premier Donald Tusk szykowali się też na poniedziałkowe posiedzenie Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. To wszystko spycha kampanię wyborczą w kierunku debaty o „twardym” bezpieczeństwie. W tym czuje się pewnie Rafał Trzaskowski, dlatego nie dziwi, że jego sztabowcy odliczają w mediach społecznościowych dni do wyborów. Trzaskowski jako faworyt w sondażach buduje przewagę każdego dnia, gdy nie ma kampanii, a dominują sprawy bezpieczeństwa.

Czytaj więcej

„Polityczne Michałki": Geopolityka dominuje nad kampanią, Trump obciążeniem dla PiS, Mentzen Kukizem 2025?

W tej chwili wiodącą narracją kampanii od początku roku były trzy rzeczy. Po pierwsze, trzecia pozycja w sondażach Sławomira Mentzena i wrażenie, że dziś to on nabiera politycznego impetu. Po drugie, zwrot Rafała Trzaskowskiego w stronę „zdrowego rozsądku”. Po trzecie, teza, że kandydat popierany przez PiS nie ma politycznej przyczepności i może być wręcz zagrożony przez Mentzena, jeśli chodzi o wejście do drugiej tury. 

Mentzen buduje falę w Bełchatowie

Konwencja Sławomira Mentzena w Bełchatowie miała być podkreśleniem dobrego momentu kandydata Konfederacji. Zgromadziła kilka tysięcy osób, a w jej trakcie występowali kluczowi politycy tego środowiska. Konfederacja ma silną pozycję w sondażach – aktualnie jako trzecia siła, co ma też napędzać zwyżki Mentzena. Jej politycy budują opowieść, że „nie ma rzeczy niemożliwych” i że Mentzen do drugiej tury może faktycznie wejść. Posiłkują się sondażami, jak badanie IBRiS dla Polsat News opublikowane w poniedziałek 24 lutego – kolejne, w którym Mentzen zyskuje. 

Kampanie wyborcze to tyleż starcie kandydatów, co budowanie opowieści o nich. Dużą rolę odgrywa psychologia i oddziaływanie sztabowców na rywali oraz wyborców. Opowieść o przełamaniu duopolu jest nośna, buduje samego Mentzena, który konsekwentnie od początku swojej kampanii (sierpień–wrzesień 2024 r.) stawia na kilka rzeczy, w tym spotkania w Polsce powiatowej, i opiera się na mediach społecznościowych. Mentzen i jego sztabowcy liczą też na wykorzystanie swoistej fali na bardziej prawicowe poglądy, również wśród kobiet. Sprzyjać ma też uspokojenie sytuacji w samej Konfederacji – 8 marca ma odbyć się jej kongres, a jej liderzy mieli porozumieć się w kluczowych sprawach dotyczących 2027 r., w tym kwestii list wyborczych dla Ruchu Narodowego i Nowej Nadziei. 

Mentzen: Czy impet nie pojawia się zbyt szybko? 

W warstwie narracyjnej sukcesy Sławomira Mentzena działają na korzyść Platformy, bo z reguły generują problemy w mediach dla Nawrockiego. W praktyce Rafał Trzaskowski będzie musiał rywalizować o elektorat kandydata Konfederacji w drugiej turze, a to wyborcy, którym ideowo jednak dużo bliżej do PiS i Nawrockiego. Jak wynika z naszych rozmów, w PiS badania wewnętrzne pokazują inny obraz sytuacji niż te, do których dostęp ma opinia publiczna. W niedawnych badaniach PiS na dużej próbie to Mentzen ma problemy z pełną mobilizacją elektoratu Konfederacji (jego wyborcy „uciekają” do Grzegorza Brauna i innych kandydatów na prawicy), dużo większe niż Nawrocki z mobilizacją elektoratu PiS. Co nie znaczy, że PiS nie widzi wyzwań w kampanii: politycy PiS muszą nieustannie odpowiadać na pytania o kryzysy w sztabie Karola Nawrockiego, o ewentualną obecność Sławomira Mentzena w II turze itd. 

Czytaj więcej

Wybory prezydenckie. Sławomir Mentzen: Jestem radykalnym zwolennikiem zdrowego rozsądku

Pytanie tylko, czy kandydat Konfederacji utrzyma tempo aż do 18 maja. Natura wyborów prezydenckich sprzyja niespodziankom i nagłym zwrotom akcji. Kampania jest dynamiczna ze względu na media społecznościowe i nowy ekosystem, którego nie było w 2015 r.: podcastów, nowych projektów na YouTube, i nie tylko. Wybory w 2023 r., gdy Konfederacja była na wiosnę „trzecią siłą”, a nie udało się jej ostatecznie wywrócić stolika, jak zapowiadali liderzy ugrupowania. Była to cenna przestroga dla Mentzena. Zwłaszcza jeśli zacznie atakować go KO.

Polityka
Nowy sondaż partyjny: Partia Donalda Tuska z największą liczbą mandatów i bez koalicjanta
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Sławomir Mentzen rzuca wyzwanie Rafałowi Trzaskowskiemu i TVN
Polityka
Rząd podjął decyzję ws. ograniczenia prawa do azylu w Polsce
Polityka
Marek Sawicki: Polska scena polityczna zmieni się po wyborach prezydenckich
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Polityka
Konfederacja domaga się szerokiej rewizji przywilejów dla Ukraińców
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście