Reklama

Kiedy będą wybory prezydenckie 2025? Najważniejsze terminy i daty

Zasady przeprowadzania wyborów prezydenckich w Polsce opisane są w Konstytucji RP oraz w Kodeksie wyborczym. Te dwa akty prawne określają m.in., że głosowanie powinno się odbyć w dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta. Kiedy w związku z tym odbędą się wybory prezydenckie w 2025 r.?

Publikacja: 05.02.2025 13:05

Wybory prezydenckie 2025 odbędą się 18 maja

Wybory prezydenckie 2025 odbędą się 18 maja

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Wybory prezydenckie w 2025 r. odbędą się 18 maja. Jeżeli będzie taka potrzeba, druga tura głosowania zostanie przeprowadzona dwa tygodnie później, czyli 1 czerwca.

Jak jest ustalany termin wyborów prezydenckich?

Zasady i termin przeprowadzania wyborów prezydenckich opisane są w Konstytucji RP oraz w Kodeksie wyborczym. Artykuł 128 ust. 2 Konstytucji stanowi, że „Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej zarządza Marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej (…)”. Termin wskazuje również art. 289 Kodeksu wyborczego. Kodeks dodatkowo określa, kto i w jakim terminie ogłasza w Polsce wybory prezydenckie.

W paragrafie 1 czytamy: „Wybory zarządza Marszałek Sejmu nie wcześniej niż na 7 miesięcy i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej i wyznacza ich datę na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej”.

Czytaj więcej

Nowy sondaż prezydencki: Rafał Trzaskowski na czele z dużą przewagą

Paragraf określa sposób, w jaki przeprowadzane są wcześniejsze wybory. „W razie opróżnienia urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Marszałek Sejmu zarządza wybory nie później niż w czternastym dniu po opróżnieniu urzędu i wyznacza datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów” – czytamy. Z tego typu sytuacją mieliśmy do czynienia w 2010 r., po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Reklama
Reklama

Ogłaszanie terminu wyborów prezydenckich 2025: Rola marszałka Sejmu

Jak już zostało powiedziane, wybory prezydenckie są ogłaszane przez marszałka Sejmu. Marszałek wydaje w tej sprawie postanowienie, którego częścią jest kalendarz wyborczy określający „dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych”. Chodzi na przykład o takie daty jak zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej; zgłaszanie do PKW kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (do zgłoszenia powinno być dołączone 100 tys. podpisów); składanie przez wyborców wniosków o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów czy o zmianę miejsca głosowania.

Postanowienie marszałka Sejmu o terminie wyborów prezydenckich 2025 pochodzi z dnia 15 stycznia 2025. Po opublikowaniu postanowienia w Dzienniku Ustaw rozpoczęła się oficjalnie kampania prezydencka.

Czytaj więcej

Wybory prezydenckie: Kto poprowadzi najlepszą kampanię? Sondaż

Czy marszałek Sejmu może kandydować w wyborach prezydenckich? 

Kandydowanie w tegorocznych wyborach prezydenckich zapowiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Jest to zgodne z prawem, nie jest to pierwszy tego typu przypadek w najnowszej historii Polski. W wyborach prezydenckich w 2010 r. jednym z kandydatów był ówczesny marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Komorowski wygrał te wybory, pokonując w II turze Jarosława Kaczyńskiego.

Kandydowanie marszałka Sejmu w wyborach prezydenckich jest zgodne z prawem. W ostatnich tygodniach pojawiły się głosy, że z powodu kandydowania Hołownia powinien zrzec się funkcji. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” na pytanie, czy na czas kampanii zrzeknie się funkcji marszałka, Hołownia odpowiedział, że nie. „Prezydent też nie zrzeka się swojej funkcji, gdy kandyduje po raz drugi, nie zrzekali się funkcji marszałkowie, wicemarszałkowie w przeszłości. Stanowisko marszałka Sejmu to odpowiedzialność za konkretne sprawy w państwie, a poza tym – stanowisko polityczne. W przeciwieństwie np. do szefa IPN, od którego oczekuje się, żeby był apolityczny” – uzasadniał.

Czytaj więcej

Kandydaci na prezydenta 2025. Kto już zadeklarował start w wyborach prezydenckich?
Reklama
Reklama

Wybory prezydenckie 2025. Wybrane daty z kalendarza wyborczego

Do kiedy kandydaci na prezydenta mają czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetów wyborczych? Ile mają czasu na zebranie 100 tys. podpisów pod swoją kandydaturą? O jakich terminach powinni pamiętać wyborcy? Oto wybrane daty z kalendarza wyborów prezydenckich 2025 r.:

  1. Do dnia 24 marca 2025 r. – zawiadamianie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. Do dnia 4 kwietnia 2025 r. do godz. 16.00 – zgłaszanie do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (wraz z podpisami).
  3. Od dnia 4 kwietnia 2025 r. do dnia 15 maja 2025 r. - składanie przez wyborców wniosków o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów czy wniosków o zmianę miejsca głosowania. Do 4 kwietnia składanie przez żołnierzy pełniących zasadniczą służbę wojskową albo odbywających ćwiczenia wojskowe oraz policjantów z jednostek skoszarowanych, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniących służbę w systemie skoszarowanym, wniosków o zmianę miejsca głosowania.
  4. Do dnia 28 kwietnia 2025 r. - podanie do publicznej wiadomości danych o kandydatach na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej; powołanie obwodowych komisji wyborczych; podanie do publicznej wiadomości informacji o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych.
  5. Do dnia 9 maja 2025 r. – składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.
  6. Do dnia 13 maja 2025 r. - składanie przez wyborców przebywających za granicą wniosków o ujęcie ich w spisach wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą; składanie przez wyborców przebywających na polskich statkach morskich wniosków o ujęcie ich w spisach wyborców w obwodach głosowania utworzonych na tych statkach.
  7. W dniu 16 maja 2025 r. o godz. 24.00 – zakończenie kampanii wyborczej.
  8. W dniu 18 maja 2025 r. godz. 7.00–21.00 – głosowanie.

Wybory prezydenckie w 2025 r. odbędą się 18 maja. Jeżeli będzie taka potrzeba, druga tura głosowania zostanie przeprowadzona dwa tygodnie później, czyli 1 czerwca.

Jak jest ustalany termin wyborów prezydenckich?

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Reklama
Społeczeństwo
Zmiana czasu na letni 2025. Kiedy przestawiamy zegarki?
Polityka
Donald Tusk lubi niespodzianki. Izabela Leszczyna wciąż nie wie, czy pozostanie na stanowisku
Polityka
Czy wybory prezydenckie były ważne? Adam Bodnar: Moja rola w tej sprawie zakończyła się
Polityka
Schetyna: Wielka liczba ministrów i wiceministrów wynika z tego, co otrzymaliśmy od PiS
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Polityka
Konfederacja „języczkiem u wagi”. Jakie koalicje po wyborach parlamentarnych wyobrażają sobie Polacy?
Reklama
Reklama