Maria Krzos

Szpitale pod kreską. Będzie gorzej?

W 2022 r. kondycja finansowa szpitali uległa pogorszeniu – wynika z danych Związku Powiatów Polskich (ZPP).

Procedura zatrzymywania prawa jazdy niezgodna z konstytucją, ale brakuje nowej

Co dalej zatrzymywaniem prawa jazdy za przekroczenie o 50 km/ha dopuszczalnej prędkości na terenie zabudowanym i przewożenie niedozwolonej liczby osób? Zmian w przepisach póki co nie ma, Ministerstwo Sprawiedliwości w tej sprawie milczy, zaś samorządy próbują działać tak, żeby wilk był syty, i owca cała.

Długi szpitali rosną po cichu. Czeka nas głośny krach?

Od ponad pół roku Ministerstwo Zdrowia nie publikuje informacji o zadłużeniu publicznych szpitali i przychodni.

Egzaminatorzy WORD czekają na wyższe płace

Przed samorządami nie lada wyzwanie – sprostanie oczekiwaniom egzaminatorów WORD w sprawie podwyżek pensji. To zadanie scedował na nie rząd.

„Szpitale w tragicznym położeniu”. Samorządowcy wskazują przyczyny

Samorządowcy z woj. kujawsko-pomorskiego apelują do rządu o podjęcie zdecydowanych działań w związku z pogarszającą się sytuacją finansową szpitali powiatowych. Domagają się m.in. urealnienia wyceny świadczeń medycznych.

Pfizer inwestuje w firmę produkującą leki na raka. Wyda 43 miliardy dolarów

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer wyda 43 mld dolarów na zakup Seagen – firmy biotechnologicznej specjalizująca się w produkcji leków na raka.

Biura podróży wracają do gry po pandemicznych latach

Liczba klientów biur podróży była w ubiegłym roku o ponad połowę wyższa niż w 2021 r. Dane za ten rok mogą być lepsze, bo firmy sygnalizują duże zainteresowanie swoją ofertą. Turyści powinni liczyć się jednak z dużymi wzrostami cen.

Nowe stawki za pobyt dziecka w przedszkolu. Będą podwyżki

Z 1,14 zł na 1,30 zł wzrosła maksymalna kwota, jaką samorządy mogą pobierać za godzinę pobytu dziecka w prowadzonych przez siebie przedszkolach.

Pielęgniarki coraz bardziej rozgoryczone

Jedną z przyczyn jest fakt, że zapisane w ustawie wynagrodzenie zasadnicze w wielu przypadkach pozostaje tylko na papierze. Frustrację budzi też sposób ustalania stawek.

Rada Reklamy mówi „stop” greenwashingowi

Rada Reklamy chce walczyć z greenwashingiem. Pomóc w tym mają nowe zapisy Kodeksu Etyki Reklamy, które weszły w życie z początkiem marca.