Maria Krzos

Firmy farmaceutyczne też już zaciskają pasa

AstraZeneca, Adamed, Polpharma – to przykłady firm wprowadzających zmiany w dystrybucji leków. Słowem kluczem jest tu optymalizacja.

Śmieci lądują w piecu zamiast na wysypisku?

Spadek ilości odpadów odbieranych przez wyspecjalizowane firmy może oznaczać, że wielu Polaków zaczęło nimi ogrzewać swoje domy.

Czy nasz kraj polegnie w walce ze smogiem

Naukowcy nie mają wątpliwości co do szkodliwego wpływu smogu na zdrowie. Dla walki o czyste powietrze kryzys energetyczny jest zarówno szansą, jak i zagrożeniem.

Smog w Polsce. Zaczął się sezon skrytego zabójcy

Jakość powietrza w Polsce należy do najgorszych w Europie. Wiele wskazuje na to, że w tym sezonie grzewczym będziemy bić kolejne niechlubne rekordy. Jest ryzyko, że walka ze smogiem wyhamuje.

Szpitale powiatowe ze Śląska: grożą nam ograniczenia w udzielaniu świadczeń

Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego podsumowuje akcję „Czarna polska jesień” i zapowiada kolejne działania, których celem będzie zwrócenie uwagi opinii publicznej i władz na trudną sytuację placówek.

Wody Polskie kontra samorządy. Czy grozi nam wodny blackout?

Sytuacja finansowa samorządowych spółek wodociągowo-kanalizacyjnych staje się coraz trudniejsza. Kolejne wnioski o zmianę taryf są odrzucane przez Wody Polskie.

Nadchodzi nowy podatek. Zapłacą go apteki, hurtownie i firmy farmaceutyczne

Niesprawiedliwa, nieuzasadniona merytorycznie, stanowiąca dodatkowe obciążenie dla firm – tak o rządowym pomyśle wprowadzenia nowej opłaty rocznej mówią przedstawiciele branży farmaceutycznej. „To nowy rodzaj daniny publicznej, mającej cechy podatku obrotowego” – tłumaczą. Objęte mają nią być apteki, punkty apteczne, hurtownie farmaceutyczne, ale też producenci, dystrybutorzy i importerzy leków oraz substancji czynnych.

NFZ zapłaci za to, za co wcześniej płacił bezpośrednio budżet państwa

Przeniesienie kosztów finansowania część świadczeń z budżetu państwa do NFZ – to najważniejsza zmiana, jaką niesie przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i dentysty. Podczas dyskusji nad rządowym projektem politycy opozycji mówili wprost: to dołożenie Narodowemu Funduszowi Zdrowia nowych zadań, bez zagwarantowania mu na ten cel dodatkowych środków. Wcześniej krytycznie o projekcie wypowiadała się także Naczelna Rada Lekarska.

Samorządy i związkowcy nie składają broni w sprawie lex Czarnek 2.0

Przedstawiciele samorządów wskazują na uchybienia formalne, do których doszło w trakcie uchwalania ustawy. Wysuwają też wobec niej wiele zastrzeżeń merytorycznych.

Mieszkańcy stolicy mają niecałe 50 dni na pozbycie się "kopciuchów"

Warszawa przypomina mieszkańcom o obowiązku wymiany przestarzałych pieców. Od początku przyszłego roku ich używanie będzie zabronione.