Maria Krzos

Zintegrowany Plan Inwestycyjny: nowe rozwiązanie dla firm i samorządów

Uchwalona niedawno przez Sejm reforma planowania przestrzennego wprowadza nowe zasady współpracy na linii inwestor-samorząd. Choć do wejścia w życie kluczowych zmian pozostały jeszcze dwa lata, to czasu jest w gruncie rzeczy bardzo mało.

Wyścig z czasem po „stare” wuzetki. "Będziemy niewolnikami tej masówki"

Gminy prognozują, że wielu inwestorów będzie chciało otrzymać decyzje o warunkach zabudowy na starych zasadach. W niektórych samorządach wzmożone zainteresowanie popularnymi wuzetkami jest już widoczne.

Plan ogólny zamiast studium. W którą stronę będzie rozwijać się Warszawa?

W stolicy trwają publiczne konsultacje projektu nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Uwagi można zgłaszać do 29 września.

Laptopy dla czwartoklasistów, bony dla nauczycieli: jaka będzie rola samorządów?

Początek roku szkolnego to dla gmin nowe zadania związane z dystrybucją bezpłatnych laptopów dla uczniów klas czwartych szkół podstawowych. Organy prowadzące szkoły będą też uczestniczyć w przekazywaniu nauczycielom bonów na zakup laptopów.

Budżet państwa na 2024 r. Samorządy przeciwko destabilizacji ich finansów

Pozbawienie samorządów subwencji rozwojowej oraz odebranie niektórym z nich należnego uzupełnienia dochodów z CIT za 2022 r. - przeciwko tym rozwiązaniom protestują organizacje samorządowe.

Warszawa najbardziej atrakcyjna dla turystów. Jak wygląda reszta stawki?

Wśród powiatów i miast na prawach powiatów liderem pod względem walorów turystycznych jest Warszawa – wynika z analizy GUS.

Samorządy apelują do prezydenta. Chodzi o przyszłość KWRiST

Organizacje samorządowe czekają na decyzję prezydenta ws. nowelizacji ustawy zmieniającej skład Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) oraz zasady wyłaniania przedstawicieli Polski w Komitecie Regionów UE.

Samorządy u progu planistycznej rewolucji

Zmiany w przepisach o planowaniu przestrzennym, choć jeszcze nie weszły w życie, już mocno wpływają na działania lokalnych władz.

Program „Posiłek w szkole i w domu” zostanie przedłużony

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się projekt uchwały ws. rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028. To oznacza przedłużenie działań realizowanych obecnie przez szkoły i samorządy.

Samorządowcy i Unia Metropolii Polskich zachęcają do udziału w wyborach

Unia Metropolii Polskich włącza się w kampanię profrekwencyjną „Nie śpij, bo Cię przegłosują” zainaugurowaną przez miasto Gdańsk. Akcja ma na celu zachęcenie wszystkich uprawnionych do wzięcia udziału w najbliższych wyborach.