Reklama
Rozwiń

Stany Zjednoczone uzyskały nakaz przeszukania konta Trumpa na Twitterze

Specjalny amerykański prokurator Jack Smith prowadzący dochodzenie w sprawie Donalda Trumpa uzyskał nakaz przeszukania konta byłego prezydenta na Twitterze w styczniu, a firma zwlekała z jego wykonaniem.

Publikacja: 09.08.2023 22:50

Donald Trump

Donald Trump

Foto: AFP

Prokuratorzy uzyskali nakaz przeszukania 17 stycznia, nakazując Twitterowi przedstawienie informacji na temat konta Trumpa po tym, jak sąd "znalazł prawdopodobny powód do przeszukania konta w celu znalezienia dowodów przestępstwa". 

Przedstawiciele Twitterze sprzeciwiali się przekazywaniu informacji o danych na koncie byłego prezydenta, bez informowania go o prowadzonych działaniach. 

Sąd uznał, że ujawnienie nakazu może zagrozić trwającemu śledztwu, dając Trumpowi "możliwość zniszczenia dowodów, zmiany wzorców zachowań" lub powiadomienia swoich sojuszników.

Czytaj więcej

Donald Trump: Oskarżenie to wielka odznaka honoru. Dzięki kolejnemu wygram wybory

Twitter miał czas na przekazanie informacji do 27 stycznia. Cześć materiałów przekazano 7 lutego, a wszystkie dokumenty trafiły do sądu dopiero 9 lutego.

Amerykański Sąd Apelacyjny dla Okręgu Dystryktu Kolumbii podtrzymał decyzję federalnego sędziego o ukaraniu Twittera, obecnie X, grzywną w wysokości 350 tys. dolarów za przekroczenie terminu przekazania informacji.

Zespół Smitha wielokrotnie wspominał o wpisach Trumpa na Twitterze w akcie oskarżenia ujawnionym w zeszłym tygodniu.

Trump we wpisie na swojej stronie w mediach społecznościowych Truth Social, stwierdził, że Departament Sprawiedliwości "potajemnie zaatakował moje konto na Twitterze, starając się nie informować mnie o tym poważnym" uderzeniu "w moje prawa obywatelskie".

Prokuratorzy często zwracają się do sędziów z prośbą o to, by osoby, których dotyczą pozwy, nie były o tym powiadamiane w celu ochrony prowadzonych dochodzeń.

Wpisy Trumpa na Twitterze (X) są publicznie dostępne, ale firma przechowuje również niepubliczne informacje na kontach, takie jak wiadomości prywatne, wersje robocze wpisów, dane o lokalizacji i typ urządzenia używanego do wysyłania wiadomości.

Donald Trump w ubiegłym tygodniu nie przyznał się do winy w związku z oskarżeniem o spiskowanie w celu unieważnienia przegranej w wyborach w listopadzie 2020 r. z Joe Bidenem.

Były prezydent pozostaje liderem w wyścigu o nominację republikańską przed przyszłorocznymi wyborami.

Polityka
Donald Trump: Groziłem Władimirowi Putinowi zbombardowaniem Moskwy
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Polityka
Czy grozi nam nowy Czarnobyl? Dyrektor MAEA uspokaja
Polityka
Czy w Moskwie pojawi się w końcu pomnik Stalina?
Polityka
Donald Trump zmienił zdanie w sprawie Ukrainy. Jak wyglądały kulisy decyzji?
Polityka
Netanjahu chce Nobla dla Trumpa. A czego chce dla Strefy Gazy?