Krzysztof Śmiszek: Musimy powołać specjalną komisję badającą przestępstwa PiS-u

Jesteśmy przekonani, że nie można budować przyszłości bez przyjrzeniu się przeszłości - mówił Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy, w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem, argumentując pomysł powołania po wyborach komisji, która miałaby zająć się badaniem rządów PiS.

Publikacja: 07.07.2023 11:32

Śmiszek został zapytany dlaczego Lewica chce wszcząć postępowanie karne wobec polityków PiS.

Krzysztof Śmiszek o rządach PiS: Osiem lat przekrętów

- Jesteśmy przekonani, że nie można budować przyszłości bez przyjrzeniu się przeszłości. Osiem lat, które Polski i Polacy spędzili pod rządami PiS-u było wypełnione przekrętami i wyprowadzaniem publicznych pieniędzy - tego nie można zostawić. Instytucje prawne w Polsce powinny być niezależne po to, żeby ścigać obywateli łamiących prawo i mieć odwagę, żeby złożyć akt oskarżenia przeciwko najważniejszym osobom w państwie. Państwo odpowiedzialne rozlicza ludzi, którzy łamią prawo - podkreślił parlamentarzysta.

Osiem lat, które Polski i Polacy spędzili pod rządami PiS-u było wypełnione przekrętami i wyprowadzaniem publicznych pieniędzy - tego nie można zostawić

Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy

Poseł Nowej Lewicy: Trybunał Stanu jest ciałem martwym

Poseł został także zapytany o to, jakie są szanse na to, że winni staną przed Trybunałem Stanu.

- Trybunał Stanu istnieje już od ponad stu lat. Jest obecnie ciałem martwym, ale nie ze swojej winy. Trybunał Stanu działa na wniosek określonej liczby parlamentarzystów, którzy chcą rozliczyć prezydenta i najważniejszych urzędników w państwie. Nie powinniśmy zajmować się dyskusją czy Trybunał Stanu działa, czy nie działa. On ma kompetencje jakie powinien mieć. Ważniejsze pytanie jest takie czy polscy politycy potrafili rozliczyć samych siebie przez ostatnie trzydzieści lat. Okazuje się, że nie, ponieważ Trybunał Stanu na serio zajął się dwoma osobami, które pod koniec PRL-u były zamieszane w aferę alkoholową - zaznaczył polityk.

Czytaj więcej

Lewica chce komisji specjalnej i zmian w Trybunale Stanu. Cel: osądzić PiS

- Władza nie popełnia zwykłych przestępstw, które są spowodowane jakimś niedopatrzeniem. To osiem lat łamania konstytucji i wyprowadzania publicznych pieniędzy. Dlatego, po wygranych wyborach chcemy powołać specjalną komisję złożoną z samych ekspertów, która przez sześć miesięcy będzie badała osiem lat rządów PiS-u i przedstawi raport - dodał Śmiszek.

Śmiszek został zapytany dlaczego Lewica chce wszcząć postępowanie karne wobec polityków PiS.

Krzysztof Śmiszek o rządach PiS: Osiem lat przekrętów

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Córka szarej eminencji PiS odwołana z placówki w Madrycie
Polityka
Poseł KO o konwencji PiS w Spodku: Nie wiem co Kaczyński zrobił Morawieckiemu
Polityka
Jacek Sasin: Po wyborach samodzielne rządy PiS albo chaos
Polityka
Nowe spoty wyborcze. PiS straszy Tuskiem. Koalicja Obywatelska oddaje głos dzieciom
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Polityka
Aleksander Pociej: Wizy to dramat dla bezpieczeństwa
Polityka
Jan Krzysztof Ardanowski: Ukraina zaczyna śpiewać w chórze niemieckim