Solidarna Polska powstała 24 marca 2012 roku w wyniku rozłamu, do którego doszło w PiS po przegranych przez to ugrupowanie wyborach parlamentarnych w 2011 roku. Liderem ugrupowania został Zbigniew Ziobro (wówczas eurodeputowany), a w jego skład weszli m.in. Tadeusz Cymański i Jacek Kurski (wówczas również eurodeputowani) oraz grupa parlamentarzystów wybranych do Sejmu z listy PiS.
Jedyny samodzielny test wyborczy Solidarna Polska zaliczyła w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku - partia Zbigniewa Ziobry zdobyła w nich 3,98 proc. głosów i nie uzyskała żadnego mandatu.
Czytaj więcej
"Jaki Pani/Pana zdaniem wynik wyborczy w nadchodzących wyborach osiągnie PiS?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
W tym samym roku - 19 lipca - Solidarna Polska oraz Polska Razem (później Porozumienie) zawarły z PiS porozumienie o współpracy przewidujące start w wyborach z jednej listy. Już w wyborach samorządowych, które odbyły się w 2014 roku, kandydaci Solidarnej Polski startowali z list PiS. W przestrzeni publicznej porozumienie z 19 lipca funkcjonuje pod nazwą Zjednoczonej Prawicy.
W ostatnich miesiącach między Solidarną Polską a PiS dochodzi do konfliktów w związku z odmiennym stanowiskiem ws. reformy sądownictwa, polityki wobec UE i stosunku do środków, jakie Polska miałaby otrzymać z Krajowego Planu Odbudowy. Solidarna Polska nie chce się zgodzić na wynegocjowane przez rząd w Brukseli zmiany w polskim sądownictwie i przekonuje, że środki, jakie trafią do Polski z Funduszu Odbudowy są wysoko oprocentowaną pożyczką, której zaciągnięcie się Polsce nie opłaca. Solidarna Polska krytykuje też premiera Mateusza Morawieckiego za błędy poczynione w polityce europejskiej - m.in. za to, że nie zawetował na szczycie UE w grudniu 2020 r. reguły pieniądze za praworządność.