"Lex TVN": Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji

- Odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Zamykam ten temat. Oddaję Sejmowi do ponownego rozpatrzenia - zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

Publikacja: 27.12.2021 12:21

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

- Święta były dla mnie nie tylko czasem odpoczynku, ale także czasem refleksji - rozpoczął prezydent Andrzej Duda. - Pałac Prezydencki zawsze jest otwarty na dyskusje i argumenty. Dziękuję za wszystkie głosy, które w ostatnim czasie usłyszałem. To istotne, by usłyszeć prawdziwy głos rodaków - mówił.

- Rozważałem dwa scenariusze, odmowę podpisania, oraz zwrócenie decyzji do ponownego rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny - kontynuował.

- Jednym z argumentów rozważanych przeze mnie była kwestia umowy międzynarodowej - o wzajemnych stosunkach gospodarczych i handlowych z USA - tłumaczył prezydent.

- Rozważałem kwestię ochrony prawa własności, kwestię ochrony swobody działalności gospodarczej, kwestię ochrony interesów i kwestię polsko-amerykańskiej umowy - powiedział Duda.

Czytaj więcej

Andrzej Duda zawetował "lex TVN". Dziennikarze komentują decyzję prezydenta

- Zastanawiałem się, czy 6 miesięcy na zmianę struktury właścicielskiej jest uczciwe, czy to nie narusza prawa własności, bo może obniżyć jej wartość - mówił. - Mówimy o spółce, która niedawno koncesję uzyskała, czyli państwo uznało, ze ma prawo do nadawania zgodnie z polskim porządkiem prawnym - dodał.

- Mamy do czynienia z poważną ingerencją ze strony podmiotu, który już istnieje i nadaje - ocenił prezydent.

- Dochodzi do tego kwestia pluralizmu medialnego i wolności słowa. Brałem pod uwagę ten element, ale cały czas znajdujemy się na etapie kwestii konstytucyjnych - kontynuował.

- Nie mogę powiedzieć, że TK odniósłby się na pewno do kwestii przestrzegania traktatu polsko-amerykańskiego - powiedział. - Gdyby ta ustawa weszła w życie mielibyśmy kolejny spór międzynarodowy. Oznaczałoby to koszty dla Polski - dodał.

Czytaj więcej

"Brawo panie prezydencie", "Presja ma sens". Opozycja o wecie Dudy

- Ludzie, którzy ze mną rozmawiali, byli zaniepokojeni. Gdyby ta ustawa zaczęła obowiązywać, Polska byłaby w sporze. Byłyby to ogromne koszty. Wartość sprawy jest ogromna. Po co nam kolejny problem? Mamy ich dużo - wskazał.

- Podzieliłem zdanie większości moich Rodaków, którzy uznali, że kolejne spory nie są nam w tej chwili potrzebne - dodał.

- Przepisy ograniczające strukturę własnościową w mediach są potrzebne. Jako prezydent podzielam opinię, że powinny zostać wprowadzone, ale na przyszłość - zasugerował prezydent.

- Odmawiam podpisania umowy i kieruję sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Sejm - powiedział Duda. - Jeśli zawarliśmy umowę, musimy jej dotrzymywać. Jeśli będziemy ich dotrzymywać, będziemy mogli mówić, że jesteśmy honorowym narodem. Chcę, aby Polska tak była postrzegana przez swoich sojuszników - wyjaśnił.

- Jako Prezydent RP muszę być ponad sporami i spoglądać na nie zdroworozsądkowo. Moim zadaniem jest działać tak, aby unikać sporów - dodał.

Błyskawiczne głosowanie w Sejmie 

17 grudnia Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu w całości projektu o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji, zwanego lex TVN. Ustawa została ostatecznie przyjęta przez Sejm i trafiła na biurko prezydenta. Andrzej Duda mógł ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Sejm może odrzucić weto prezydenta większością kwalifikowaną 3/5 głosów w obecności minimum połowy ustawowej liczby posłów.

Senackie weto odrzucono 229 głosami "za" przy 212 głosach "przeciw" i 11 wstrzymujących się.

Czytaj więcej

Jarosław Kaczyński: Nie chcemy likwidacji TVN. Nie liczymy, że stacja będzie prorządowa

Za odrzuceniem uchwały Senatu zagłosowało 225 posłów PiS (wszyscy obecni na sali), 3 posłów Kukiz'15 (wszyscy obecni na sali, w głosowaniu nie brał udziału czwarty poseł koła, Stanisław Tyszka) oraz 1 poseł niezrzeszony (Łukasz Mejza).

Od głosu wstrzymało się 10 posłów Konfederacji (wszyscy obecni na sali) oraz poseł niezrzeszony, Zbigniew Ajchler.

Przeciw byli posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej, Polski 2050, Porozumienia, Polskich Spraw, PPS-u i jeden poseł niezrzeszony (Zbigniew Ajchler).

Czytaj więcej

Sondaż: Ponad połowa Polaków chce prezydenckiego weta ws. "lex TVN"

W głosowaniu nie brało udział 8 posłów - trzech z PiS-u, dwóch z KO (Krzysztof Piątkowski i Sławomir Piechota), jeden z Konfederacji (Grzegorz Braun, wykluczony w środę z obrad Sejmu za brak maseczki), jeden z Porozumienia (Jarosław Gowin) i wspomniany wcześniej Tyszka.

Gdyby prezydent podpisał nowelizację ustawy i wejdzie ona w życie, zmusi to właściciela TVN, amerykański koncern Discovery, do sprzedaży większości udziałów w stacji. Nowelizacja przewiduje, że większościowym właścicielem stacji telewizyjnej w Polsce może być wyłącznie firma zarejestrowana i działająca na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, która jednocześnie nie jest spółką-córką firmy zarejestrowanej poza EOG.

- Święta były dla mnie nie tylko czasem odpoczynku, ale także czasem refleksji - rozpoczął prezydent Andrzej Duda. - Pałac Prezydencki zawsze jest otwarty na dyskusje i argumenty. Dziękuję za wszystkie głosy, które w ostatnim czasie usłyszałem. To istotne, by usłyszeć prawdziwy głos rodaków - mówił.

- Rozważałem dwa scenariusze, odmowę podpisania, oraz zwrócenie decyzji do ponownego rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny - kontynuował.

Pozostało 92% artykułu
Polityka
Warszawa stolicą odsieczy dla Ukrainy. Europa się zmobilizowała
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Młodzi samorządowcy z szansami na nowe otwarcie
Polityka
Sondaż: Polacy nie wierzą, że Andrzej Duda może zostać liderem prawicy w Polsce?
Polityka
Nowy prezydent Krakowa będzie rządził gorzej bez Łukasza Gibały?
Polityka
"Jest pan świnią". Mariusz Kamiński wyszedł z przesłuchania komisji śledczej