"Brawo panie prezydencie", "Presja ma sens". Opozycja o wecie Dudy

Prezydent Andrzej Duda 27 grudnia ogłosił, że podjął decyzję o zawetowaniu tzw. lex TVN. Decyzję tę bardzo szybko skomentowało wielu polityków opozycji. Znaczna ich część przekonywała, że to efekt presji społecznej wywieranej na prezydenta.

Publikacja: 27.12.2021 12:35

"Brawo panie prezydencie", "Presja ma sens". Opozycja o wecie Dudy

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Prezydenta za weto pochwalił przewodniczący partii Polska 2050, Michał Kobosko. "Jedynie słuszna decyzja. Ma Pan rację: dość wojen Polaków z Polakami wywoływanych przez mafię z PiS" - napisał na Twitterze.

Decyzję prezydenta pochwalił też lider Polski 2050, Szymon Hołownia, który nazwał decyzję Dudy mianem "dobrej, jedynej możliwej". "Nie bohaterstwo - obowiązek" - ocenił.

Z kolei posłanka Koalicji Obywatelskiej, Monika Rosa uznała decyzję prezydenta za "zwycięstwo oporu społecznego" przeciw "lex TVN".

Na rolę presji społecznej zwróciła też uwagę posłanka KO, Barbara Nowacka. "Presja ma sens. Jest weto" - napisała.

Marszałek Senatu, Tomasz Grodzki napisał, że "demokratyczna większość w Senacie i wolni obywatele nigdy nie pozwolą, by ktokolwiek odebrał im wolność słowa".

Małgorzata Tracz, przewodnicząca Zielonych nazwała decyzję prezydenta "dobrą, zgodną z polską racją stanu".

Decyzję prezydenta mianem "dobrej" określił też poseł Koalicji Obywatelskiej, Michał Szczerba. "Presja ma sens. Wolni ludzie (...) wymusili tę decyzję" - napisał.

Wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska oceniła, ze "wygrały wolne media i wolni obywatele, którzy stanęli w ich obronie".

Gratulacje prezydentowi złożył europoseł, były premier Marek Belka.

Z kolei europosłanka PO, Elżbieta Łukacijewska zastanawiała się czy "prezydent zaczął dostrzegać ogrom zła, które czynią rządzący"?

A europoseł Nowej Lewicy Robert Biedroń napisał o "miłym zaskoczeniu" ze strony prezydenta. "Prezes już tupnie nogą" - dodał.

O "dobrej decyzji" i o wecie, którego nie uda się odrzucić Sejmowi napisał z kolei senator Krzysztof Kwiatkowski.

17 grudnia Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu w całości projektu o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji, zwanego lex TVN. Ustawa została ostatecznie przyjęta przez Sejm i trafi na biurko prezydenta. Andrzej Duda może ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Sejm może odrzucić weto prezydenta większością kwalifikowaną 3/5 głosów w obecności minimum połowy ustawowej liczby posłów.

Senackie weto odrzucono 229 głosami "za" przy 212 głosach "przeciw" i 11 wstrzymujących się.

Za odrzuceniem uchwały Senatu zagłosowało 225 posłów PiS (wszyscy obecni na sali), 3 posłów Kukiz'15 (wszyscy obecni na sali, w głosowaniu nie brał udziału czwarty poseł koła, Stanisław Tyszka) oraz 1 poseł niezrzeszony (Łukasz Mejza).

Od głosu wstrzymało się 10 posłów Konfederacji (wszyscy obecni na sali) oraz poseł niezrzeszony, Zbigniew Ajchler.

Przeciw byli posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej, Polski 2050, Porozumienia, Polskich Spraw, PPS-u i jeden poseł niezrzeszony (Zbigniew Ajchler).

Wejście ustawy w życie zmusiłoby właściciela TVN, amerykański koncern Discovery, do sprzedaży większości udziałów w stacji

W głosowaniu nie brało udział 8 posłów - trzech z PiS-u, dwóch z KO (Krzysztof Piątkowski i Sławomir Piechota), jeden z Konfederacji (Grzegorz Braun, wykluczony w środę z obrad Sejmu za brak maseczki), jeden z Porozumienia (Jarosław Gowin) i wspomniany wcześniej Tyszka.

Gdyby ustawa weszła w życie, zmusiłoby właściciela TVN, amerykański koncern Discovery, do sprzedaży większości udziałów w stacji. Nowelizacja przewiduje, że większościowym właścicielem stacji telewizyjnej w Polsce może być wyłącznie firma zarejestrowana i działająca na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, która jednocześnie nie jest spółką-córką firmy zarejestrowanej poza EOG.

Polityka
Wizyta Dudy w USA. Czy prezydent spotka się ze "swoim przyjacielem" Donaldem Trumpem?
Polityka
Obrona powietrzna Polski. Co z systemami Pilica, Narew, Wisła? Deklaracja Tuska
Polityka
Bloomberg: Duda spotka się z Trumpem. Tusk mówi o "prorosyjskości" Trumpa
Polityka
Wiadomo już, ile było „ofiar” Pegasusa. Adam Bodnar ujawnił statystyki
Polityka
Podstawa programowa w szkołach. Barbara Nowacka zapowiada odchudzenie o 20 proc.