Unia Europejska nałoży na Białoruś sankcje za działania na granicy

Ministrowie spraw zagranicznych 27 państw członkowskich zgodzili się na nałożenie na Białoruś dodatkowych sankcji za działania na granicy.

Publikacja: 15.11.2021 09:57

Unia Europejska nałoży na Białoruś sankcje za działania na granicy

Foto: AFP

O ustaleniach jakie zapadły w poniedziałek na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych poinformowała korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Jak nieoficjalnie ustalono, sankcje mają dotknąć osoby i firmy, które zaangażowane są w proceder sprowadzania migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Unia Europejska ma zamiar rozszerzyć swoje sankcje na linie lotnicze, biura podróży i inne osoby zaangażowane w transport migrantów na Białoruś, powiedział w poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

W niedzielę Borell i minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej rozmawiali telefonicznie o sytuacji na granicy Białorusi i państw UE.

Czytaj więcej

Łukaszenko: Nie chcemy konfliktu na granicy. Polska go potrzebuje

- Rozmawiałem z białoruskim ministrem spraw zagranicznych Makiejem, aby poruszyć niepewną sytuację humanitarną na granicy z Unią Europejską. Życie ludzi musi być chronione, a organizacje humanitarne powinny zostać wpuszczone - oświadczył w mediach społecznościowych Borrell.

Makiej podkreślił "jałowość i przeciwskuteczność" sankcji dla rozwoju stosunków białorusko-unijnych.

Kryzys na granicy

Od rana 8 listopada polskie władze alarmowały, że rozpoczyna się największa jak dotąd próba sforsowania siłą polskiej granicy, w związku ze zmierzaniem w stronę granicy tysięcy imigrantów. Grupy imigrantów miały być sformowane przez białoruskie władze, choć z pojawiających się później doniesień wynikało, że marsz na granicę był oddolną inicjatywą imigrantów. W poniedziałek po południu doszło do siłowych prób przekroczenia polskiej granicy, udaremnionych jednak przez polskie siły bezpieczeństwa.

Według informacji Radia Białystok z wieczora, 9 listopada, dwie kilkudziesięcioosobowe grupy imigrantów siłowo sforsowały granicę Polski. Informacje te potwierdził szef MON, Mariusz Błaszczak.

W związku z sytuacją w rejonie przygranicznym stan wyjątkowy na swojej granicy z Białorusią wprowadziła, 9 listopada, Litwa.

Czytaj więcej

Wiceminister: Putin jest stroną konfliktu na granicy, nie może być mediatorem

Na granicy Polski z Białorusią od 2 września obowiązuje stan wyjątkowy w związku ze zwiększoną presją migracyjną na granicę Polski na tym jej fragmencie. Presja ma być efektem wojny hybrydowej prowadzonej przez władze Białorusi, które sprowadzają na terytorium swojego kraju imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, a następnie ułatwiają im przedostanie się na granicę z Polską, a także granice z Litwą i Łotwą. Działania te są odpowiedzią reżimu w Mińsku na sankcje nałożone na Białoruś przez UE.

W związku z sytuacją na granicy rząd podjął decyzję o budowie wysokiej na 5,5 metra zapory na granicy. Zapora ma powstać do połowy 2022 roku. 12 listopada decyzję o budowie ogrodzenia na granicy z Białorusią podjęła Łotwa. Z kolei Ukraina, w związku z kryzysem migracyjnym, skierowała na swoją granicę z Białorusią 8,5 tysiąca dodatkowych żołnierzy i funkcjonariuszy straży granicznej.

Czytaj więcej

Maciej Wąsik: Polskie służby nie dadzą się sprowokować na granicy

Polski rząd podjął też działania dyplomatyczne w krajach, z których pochodzą imigranci docierający do Polski. W ich wyniku m.in. w Iraku zamknięto konsulaty Białorusi w Bagdadzie i Irbilu. Ponadto po rozmowach prowadzonych ze stroną turecką, wobec groźby unijnych sankcji, którymi mogłyby zostać objęte linie lotnicze Turkish Airlines, biletów na samoloty latające z tureckich lotnisk do Mińska, nie tylko linii Turkish Airlines, ale i białoruskiej Belavii, nie mogą już kupować obywatele Iraku, Syrii i Jemenu.

Polityka
Szwecja oferowała migrantom 900 euro, by wyjechali z kraju. Teraz będzie to znacznie więcej
Polityka
Rumunia wybiera prezydenta. Test dla nacjonalizmu w stylu Trumpa
Polityka
Czy Donald Trump podpisze się pod nowymi sankcjami wobec Rosji?
Polityka
Ukraina reaguje na decyzję USA ws. mediacji
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
USA wycofują się z mediacji pomiędzy Ukrainą i Rosją
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne