Debatę, z okazji zbliżającej się rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku, organizowało Centrum Badania Opinii Społecznej, a jej duża część była poświęcona prezentacji zmian m.in. w ocenie sytuacji w kraju po 1989 roku i społecznej ocenie przemian. – CBOS dysponuje badaniami od kończą lat 80. Dlatego jest szczególnie predysponowane do takiej prezentacji – uzasadniała dr hab. Mirosława Grabowska, szefowa CBOS.
Z badań wynika m.in. że od 1989 roku stale rośnie pozytywna ocena warunków materialnych gospodarstw domowych. Sytuację gospodarczą kraju i warunki materialne gospodarstw oceniamy lepiej niż Czesi, Słowacy i Węgrzy, choć jesteśmy krajem biedniejszym.
Wciąż uważamy, że zmiany, które zaszły w Polsce od 1989 roku przyniosły więcej korzyści niż strat, choć w ostatnich latach przybywa w tej dziedzinie pesymistów. Podtrzymuje się też bardzo pozytywna ocena integracji z UE, choć w ostatnich latach nieco spada, co może mieć związek z kryzysem strefy euro.
Zdaniem prezydenta Komorowskiego, w badaniach społecznych wciąż widać pozytywne podejście Polaków do transformacji. – Po 24 latach trudnych przemian około dwie trzecie Polaków pozytywnie je ocenia – uzasadniał.
Jego zdaniem, ten entuzjazm Polaków należy utrzymywać. – Wygrać w wyborach jest zawsze trudno, ale wygrać w wyborach nie do końca wolnych i demokratycznych to dopiero jest sztuka, i jeszcze wygrać stosując uczciwe metody. Trzeba utrzymywać przekonanie, że w trudnych sytuacjach potrafimy wygrywać – zaznaczył.