Raz wybranej metody amortyzacji nie można później zmienić

Podatnik powinien dokładnie przemyśleć decyzję w sprawie metody amortyzowania każdego swojego środka trwałego. ponieważ będzie musiał ją stosować do pełnego zamortyzowania tego składnika majątku.

Publikacja: 03.12.2018 01:00

Raz wybranej metody amortyzacji nie można później zmienić

Foto: Fotolia

Ustawodawca przewidział następujące podstawowe metody amortyzacji środków trwałych:

• tzw. amortyzację liniową (zgodnie z Wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych, stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy o CIT i ustawy o PIT),

• amortyzację przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych ustalonych indywidualnie,

• tzw. amortyzację metodą degresywną (zwaną także „amortyzacją degresywno - liniową"),

• amortyzację przy zastosowaniu tzw. metody jednorazowego odpisu dla małych podatników i podatników rozpoczynających działalność.

Wybór metody amortyzacji należy do podatnika. Wyboru tego podatnik dokonuje dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzowania i ma obowiązek stosować wybraną metodę do pełnego zamortyzowania tego składnika.

Czytaj też: Metodę amortyzacji wybiera się raz

Stosownie do art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT i art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne są amortyzowane począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym wprowadzono je do ewidencji środków trwałych do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub, w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.

Przykład

W grudniu 2014 r. spółka kupiła i wprowadziła do ewidencji środków trwałych samochód osobowy. Wybrała liniową metodę amortyzacji przy zastosowaniu ustawowej 20-proc. rocznej stawki. Początek amortyzacji przypadł zatem na styczeń 2015 r. Zakładając, że samochód cały czas będzie amortyzowany z zastosowaniem 20-proc. stawki amortyzacyjnej, nie będzie ulepszany ani nie zostanie zbyty, spółka będzie mogła go amortyzować do końca 2019 r. Załóżmy, że spółka sprzeda ten samochód w styczniu 2019 r. W takim przypadku amortyzacja samochodu będzie mogła trwać jedynie do końca stycznia 2019 r.

Jedna z głównych zasad amortyzacji stanowi, że podatnik wybraną przez siebie metodę amortyzacji powinien stosować do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego. Na metodę amortyzacji podatnik musi się zdecydować przed rozpoczęciem dokonywania odpisów amortyzacyjnych (interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 23 grudnia 2015 r., IBPB-2-2/4511-588/15/NG). Zgodnie bowiem z art. 16h ust. 2 ustawy o CIT i art. 22h ust. 2 ustawy o PIT, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16l i art. 16ł ustawy o CIT i art. 22l i art. 22 ł ustawy o PIT, dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonych w art. 16i - 16k ustawy o PIT i art. 22i - art. 22k ustawy o PIT dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji. Wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.

Przykład

Firma A amortyzuje używany lokal użytkowy według stawki indywidualnej. Przyjętą indywidualną stawkę firma A musi stosować aż do pełnego zamortyzowania tego środka trwałego (ewentualnie do momentu jego zbycia). Nawet jeżeli lokal zostałby całkowicie zamortyzowany, a następnie firma A poniosła nakłady na jego ulepszenie, to wartość tych nakładów ponownie powinna być amortyzowana według przyjętej dla tego lokalu indywidualnej stawki amortyzacyjnej.

Jeżeli podatnik amortyzuje środek trwały tzw. amortyzacją liniową, tzn. zgodnie z wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych, to oczywiście ma prawo zmieniać (obniżać albo podwyższać) stawkę amortyzacji dla danego środka trwałego, gdyż nie jest to zmiana metody amortyzacji. Możliwość taką daje art. 16i ust. 5 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem podatnicy mogą obniżać podane w wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Stawki można zmienić począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Autor jest doradcą podatkowym

Podstawa prawna:

art. 16h ust. 1 pkt 1 i ust. 2 oraz art. 16i ust. 5 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 1036 ze zm.)

art. 22h ust. 1 pkt 1 i ust. 2 oraz art. 22i ust. 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 1509 ze zm.)

Ustawodawca przewidział następujące podstawowe metody amortyzacji środków trwałych:

• tzw. amortyzację liniową (zgodnie z Wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych, stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy o CIT i ustawy o PIT),

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO