Jak stosować zwolnienia z VAT w branży finansowej

Przepisy unijne dają państwom dużą swobodę w zakresie określenia warunków opodatkowania usług finansowych. Różnią się one w poszczególnych krajach, co może powodować zakłócenia konkurencji na rynku takich transakcji.

Publikacja: 06.09.2020 11:38

Jak stosować zwolnienia z VAT w branży finansowej

Foto: Adobe Stock

Sformułowanie przepisów regulujących kwestie zwolnień z VAT w zakresie usług finansowych i ubezpieczeniowych nastąpiło na gruncie unijnym w zasadzie kilkadziesiąt lat temu i przez ten okres przepisy te nie zmieniły się w istotny sposób. W tym czasie rynek finansowy uległ znacznemu przeobrażeniu, zarówno jeśli chodzi o zakres oferowanych usług, jak i sposób ich świadczenia. W przepisach nie znajdziemy jednak definicji wykorzystanych pojęć, co powoduje, że zwolnienia z VAT w branży finansowej i ubezpieczeniowej stosuje się niejednolicie w poszczególnych państwach członkowskich. Choć regularnie kwestią wyjaśniania zakresu zwolnień zajmuje się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, to są to działania, które jedynie w części są w stanie naprawić niedoskonałości obowiązujących przepisów. Warto również wskazać, że w obecnej sytuacji każda różnica w traktowaniu transakcji na gruncie VAT przez poszczególne państwa członkowskie, a także w przepisach regulujących zasady odliczania VAT przez instytucje finansowe, może prowadzić do zakłóceń konkurencji na jednolitym rynku.

Pozostało 90% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sądy i trybunały
Sędzia zwrócił się do władz Białorusi o azyl. To "bohater" afery hejterskiej w MS
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Prawo dla Ciebie
"Nowy rozdział dla Polski". Komisja Europejska zamyka procedurę artykułu 7
Sądy i trybunały
Zwrot w sprawie zmian w KRS? Nieoficjalnie: Bodnar negocjuje z Dudą