Fiskus wydał kolejną korzystną dla firm interpretację w sprawie darowizn na przeciwdziałanie Covid-19.

Wystąpiła o nią kobieta od lat działająca w branży tekstylnej. W czasie epidemii zajęła się produkcją maseczek ochronnych. Część z nich przekazuje podmiotom leczniczym, w tym zajmującym się transportem sanitarnym. Zastanawia się, czy może odliczyć darowiznę od dochodu i jak obliczyć jej wartość.

Przypomnijmy, że ustawy antykryzysowe znacznie poszerzyły zakres ulgi. Odliczymy nie tylko wsparcie dla organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego, ale także szpitali, stacji pogotowia ratunkowego, instytutów medycznych. A nawet zwykłych firm, która zajmują się np. transportem sanitarnym. Byleby znajdowały się w wykazie prowadzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czytaj też: Ulga w podatkach za pomoc w walce z koronawirusem

Ulgą zostały też objęte darowizny dla domów pomocy społecznej, noclegowni czy schronisk dla osób bezdomnych.

Co można przekazać potrzebującym? Cokolwiek, byleby służyło do walki z Covid-19. Mogą to być też środki ochrony przed wirusem.

Kobieta zapewnia, że podmioty, które wspiera, znajdują się w wykazie NFZ. Podkreśla też, że maseczki mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Spełnia więc warunki ulgi.

Jak ustalić wartość darowizny? Na podstawie kwot wpisanych w umowach, odpowiadających wartości rynkowej maseczek – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

O wcześniejszej korzystnej dla podatników interpretacji w sprawie darowizn na walkę z koronawirusem pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" z 29 lipca. Dotyczyła przedsiębiorcy płacącego liniowy PIT. Przypominaliśmy też zapowiedzi Ministerstwa Finansów, że będzie liberalnie podchodzić do przepisów antykryzysowych.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Numer interpretacji: 0115-KDIT3.4011.389.2020.1.AD