Nowelizacja ustawy o VAT, która wchodzi w życie 1 stycznia 2008 r., zawiera istotne zmiany w zakresie opodatkowania VAT budownictwa mieszkaniowego. Jednak w praktyce będą one stosowane dopiero od 1 stycznia 2011 r.
Nowości dotyczące budownictwa społecznego wiążą się z dostosowaniem ustawy o VAT do przepisów dyrektywy Rady 2006/112 w sprawie VAT, która nakłada na państwa członkowskie ograniczenia w zakresie stosowania obniżonych stawek VAT. W momencie przystąpienia do UE Polska wynegocjowała okres przejściowy na stosowanie obniżonych stawek VAT na usługi budowy, remontu i modernizacji budynków mieszkalnych, nieświadczone w ramach programu o charakterze socjalnym, z wyłączeniem materiałów budowlanych, oraz na dostawę budynków mieszkalnych lub części budynków mieszkalnych przed pierwszym zasiedleniem. Zakres stosowania obniżonej stawki został zdefiniowany w art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym 7-proc. stawką VAT objęto: obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych, roboty budowlano-montażowe, remonty i roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym oraz infrastrukturą towarzyszącą.
Jednakże okres przejściowy upłynął 31 grudnia 2007 r. Jego przedłużenie wymagałoby renegocjacji traktatu akcesyjnego. W związku z tym zdecydowano się skorzystać z możliwości, którą daje art. 98 dyrektywy 10006/112, przewidujący możliwość stosowania obniżonych stawek VAT na dostawę, budowę, remont i przebudowę budynków mieszkalnych w ramach tzw. polityki społecznej. Podczas konsultacji z komisarzem UE do spraw podatków Laszlo Kovacsem ustalono, że kraje członkowskie mogą dowolnie kształtować swoją politykę dotyczącą budownictwa społecznego. Wyjątek stanowią jedynie obiekty luksusowe – powinny być wyłączone z definicji budownictwa społecznego i podlegać opodatkowaniu stawką podstawową, obowiązującą w poszczególnych krajach członkowskich.
Nowelizacja ustawy o VAT, uchwalona 19 września 2007 r., wprowadziła definicję budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, jako budynki mieszkalne jednorodzinne o maksymalnej powierzchni użytkowej 300 mkw. oraz lokale mieszkalne o maksymalnej powierzchni 150 mkw. niezależnie od tego, czy znajdują się one w budynkach mieszkalnych, czy innych.
Z kolei dostawa mieszkań i domów o większym metrażu ma być opodatkowana dwiema stawkami VAT – 7 proc. w części odnoszącej się do powierzchni objętej ustawowymi limitami i 22 proc. w części obejmującej nadwyżkę powierzchni użytkowej ponad ustawowy limit.