Podatnik taki może złożyć zeznanie na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dziecko – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 18 września 2007 r. (sygn. III SA/Wa 1133/07).
Sąd podkreślił, że ustawodawca zdefiniował pojęcie osoby samotnie wychowującej dzieci. Uważa się za nią jedno z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację. Definicja ta nie odwołuje się więc w żadnym zakresie do tego, gdzie drugi rodzic mieszka. Nie odnosi się również do tego (z wyjątkiem małżeństw), czy tylko jedno z rodziców ma władzę rodzicielską. W wypadku konkubinatu istotne jest zatem jedynie, czy podatnik jest jedną z osób wymienionych w art. 6 ust. 5 ustawy o PIT, czyli przepisie definiującym osobę samotnie wychowującą dziecko.
WSA zwrócił uwagę, że jeśli dane pojęcie zostało zdefiniowane w ustawie, niedopuszczalne jest posługiwanie się przez organy podatkowe inną jego definicją bądź interpretowanie go w taki sposób, aby wywieść dodatkowe warunki, które muszą być przez podatnika spełnione. Tak zaś uczyniono w tej sprawie, stwierdzając, że wspólne mieszkanie z matką dzieci wyklucza preferencyjne rozliczenie.
– To ważny wyrok. Taka interpretacja pozwoli znacznie większej liczbie osób rozliczyć podatek dochodowy na preferencyjnych zasadach. Dotychczas organy podatkowe prawie zawsze uzależniały prawo do rozliczenia podatku z dzieckiem od tego, czy rodzic rzeczywiście był jedyną osobą wychowującą dziecko. Nie uznawały argumentu, że zgodnie z brzmieniem ustawy o PIT osobą samotnie wychowującą dziecko jest m.in. każda panna czy kawaler, choć oczywiście tylko jedno z rodziców – mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers.
Zwraca jednak uwagę, że orzeczenie to nie pozwala na skorygowanie rozliczeń za lata poprzednie. Wspólnie z dzieckiem może się bowiem rozliczyć tylko osoba, która na złożonym w terminie zeznaniu wyrazi taką chęć. Później nie można już skorygować rozliczenia indywidualnego na wspólne z dzieckiem.