Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 10 stycznia 2008 r. (nr IPPB1/415-357/07-2/AŻ).
Wskazała ona, że zgodnie z ustawą o PIT za osobę samotnie wychowującą dziecko uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację. Za samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.
Preferencyjny sposób opodatkowania z dzieckiem nie ma zastosowania do rozliczenia podatkiem liniowym lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Izba uznała, że podatnik, który zwrócił się z pytaniem, spełnia warunki, aby złożyć PIT z dzieckiem. Jest kawalerem mieszkającym z dzieckiem i zapewniającym mu opiekę oraz osiągał w 2007 roku dochody wyłącznie z umowy o pracę. Ponadto matka dziecka nie będzie korzystać z preferencyjnego opodatkowania, które dotyczy tylko jednego z rodziców.
Izba uznała, że warunek „samotnego wychowywania w roku podatkowym” spełniony jest także, gdy dziecko urodziło się w trakcie 2007 r. Ustawa o PIT nie uzależnia bowiem prawa podatnika do preferencyjnego opodatkowania jego dochodów od tego, czy przez cały rok był osobą samotnie wychowującą dzieci. Wystarczy zatem, aby taki stan zaistniał w ciągu roku.