Od kilku lat coraz większym zainteresowaniem cieszą się ubezpieczenia na życie z funduszem inwestycyjnym. Nie ma obecnie na rynku ubezpieczeń firmy, która nie oferowałaby tego typu produktów. Zakłady w działaniach marketingowych promujących tego typu ubezpieczenia zachęcają potencjalnych klientów m.in. preferencjami podatkowymi wynikającymi z tej formy oszczędzania. W niniejszym artykule przyjrzymy się podatkowym aspektom związanym z lokowaniem środków w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych w zakresie podatku od spadków i darowizn.
[srodtytul]Ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy[/srodtytul]
Legalną definicję tej instytucji zawiera art. 2 ust. 1 pkt 13 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E1880B54183E345C8C78CBDB4F160D5B?id=169985]ustawy z 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (tekst jedn. DzU nr 124, poz. 1151 ze zm.)[/link]. Zgodnie z nią ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym jest wydzielony fundusz aktywów, w przypadku ubezpieczenia na życie stanowiący rezerwę tworzoną ze składek ubezpieczeniowych, inwestowany w sposób określony w umowie ubezpieczenia.
Pozyskane od klienta środki można przykładowo inwestować (zgodnie z obraną przez dane towarzystwo polityką inwestycyjną) w konkretne akcje spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych czy też obligacje – w ramach danego ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego. Coraz częściej towarzystwa ubezpieczeniowe, zawierając z klientami umowy dotyczące polis na życie z funduszem inwestycyjnym, opierają swoje działania inwestycyjne na określonych w umowie funduszach kapitałowych, które występują na rynku. W takim przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe albo samo podejmuje decyzję, w który z funduszy zainwestować, albo pozostawia taką decyzję klientowi.
[srodtytul]Wskazanie uposażonego[/srodtytul]