Czy wydatki na pieluchy dla osoby o orzeczonym znacznym stopniu niepełnosprawności można rozliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
Grzegorz Grochowina, ekspert w firmie doradczej KPMG:
Ulga rehabilitacyjna przysługuje na realizację dwóch celów: rehabilitacji (sprzęt, leki) oraz ułatwienia wykonywania czynności życiowych (w tym sprzęt ułatwiający te czynności oraz ortopedyczno-medyczny). Jak się okazuje, w praktyce mamy kłopoty z prawidłową kwalifikacją wydatków, które mieszczą się w ustawowym katalogu, a tym samym mogą podlegać odliczeniu.
Z przepisów wynika, że w ramach ulgi rehabilitacyjnej możemy odliczyć od dochodu wyłącznie wydatki na zakup sprzętu, urządzeń indywidualnego przeznaczenia niezbędnego w rehabilitacji oraz ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
Określenie, że dany wydatek spełnia powyższy cel, jest bardzo często kwestionowane przez organy podatkowe. Sprzęt zatem musi zawsze spełniać wskazane warunki związane z przeznaczeniem. Celami, które uprawniają do ulgi, są m.in. wydatki na potrzeby wynikające z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego. Dlatego wydaje się, że zakup pieluch mieści się w tym katalogu, a tym samym podatnik ma możliwość skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej.