Po licznych sporach fiskus zaczął przyznawać rację podatnikom w kwestii daniny od spadków i darowizn. Chodzi o osoby, które dostawały nieruchomość obciążoną długiem hipotecznym. Wcześniej organy podatkowe twierdziły, że nie wpływa to na podstawę opodatkowania.
Ostatnio fiskus zmienił zdanie, co potwierdza m.in. najnowsza interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPB 2/436-113/12-2/KK). Podatnik chciał przejąć w drodze umowy darowizny mieszkanie od swojej partnerki, która jest jedyną właścicielką. Wspólnie zaciągnęli kredyt na ten lokal. Wnioskodawcy nie przysługuje zwolnienie z podatku, gdyż między nim a kobietą nie ma żadnych więzi pokrewieństwa (III grupa podatkowa według ustawy o podatku od spadków i darowizn). Obecnie wartość ustanowionej hipoteki znacząco przewyższa wartość rynkową nieruchomości. Szacunkowa różnica to około 160 tys. zł.
Dług zmniejsza wartość
Mężczyzna zapytał, czy podczas ustalania podstawy opodatkowania wartość nieruchomości może być pomniejszona o kwotę wierzytelności, wynikającą z ustanowionej hipoteki. Zastanawiał się też, czy jeśli hipoteka przewyższa wartość nieruchomości, to podatek od spadków i darowizn będzie równy zeru.
Dyrektor IS potwierdził jego stanowisko. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy spadkowej podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów, czyli czysta wartość. Ustawodawca nie podaje definicji długów i ciężarów. Jednocześnie rozszerza to pojęcie w ust. 2 i 3 art. 7 ustawy, przykładowo wyliczając przypadki, które stanowią długi i ciężary. Oznacza to, że stanowią one katalog otwarty.
– Ustanowienie na nieruchomości hipoteki w wypadku umowy darowizny bezspornie stanowi obciążenie, które należy zaliczyć do długów i ciężarów w rozumieniu art. 7 ustawy – stwierdził dyrektor.