Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który chciał opodatkować refundację za wymianę okien. Sąd potwierdził stanowisko korzystne dla podatników (sygn. akt II FSK 1264/11).
Kanwą sprawy była interpretacja podatkowa. O wyjaśnienie wątpliwości wystąpiła spółdzielnia mieszkaniowa. We wniosku wyjaśniła, że w budynkach tworzących jej zasoby znajdują się zarówno lokale zajmowane przez członków spółdzielni na zasadach spółdzielczych praw do lokali, jak i stanowiące odrębną własność.
Wszyscy płacą na fundusz
Spółdzielnia ma fundusz remontowy. Zasady korzystania z niego są identyczne dla wszystkich osób zajmujących lokale. We wniosku o interpretację poinformowała, że co roku z funduszu remontowego ustala się limit wydatków na wymianę stolarki okiennej. Zanim okna zostaną wymienione, lokator musi z własnej kieszeni pokryć
50 proc. przewidywanych kosztów. Jeżeli przeprowadzi wymianę wcześniej, to okres czekania na zwrot kosztów wynosi od czterech do pięciu lat. W związku z tak długim okresem oczekiwania, spółdzielnia dokonuje wypłat członkom dysponującym prawem odrębnej własności lokalu, którzy jednak w chwili uzyskania takiego prawa dysponowali spółdzielczym prawem do lokalu.
Postanowiła się upewnić, czy w takiej sytuacji – z tytułu zwrotu części wydatków poczynionych na wymianę okien – musi wystawiać informacje PIT-8C. Spółdzielnia uważała, że nie ma takiego obowiązku, bo beneficjenci dopłaty nie mają z tego tytułu przychodu.