Fiskus uchyli decyzję po śmierci

Spadkobierca miał prawo wystąpić z wnioskiem ?o wznowienie postępowania w sprawie nieujawnionych źródeł przychodu.

Publikacja: 22.08.2014 09:47

Fiskus uchyli decyzję po śmierci

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Skoro spadkobiercę można obciążyć odpowiedzialnością za podatki zmarłej osoby, to może on też domagać się uchylenia decyzji wymiarowej. To wnioski z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie (I SA/Rz 417/14).

Skarbówka wymierzyła mężczyźnie prawie 250 tys. zł podatku od nieujawnionego majątku. Po jego śmierci syn złożył wniosek o wznowienie postępowania, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. SK 18/09). W orzeczeniu tym TK podważył zgodność z ustawą zasadniczą większości przepisów regulujących zasady opodatkowania dochodów z nieujawnionych źródeł w latach 1998–2006.

Spadkobierca domagał się uchylenia decyzji fiskusa i umorzenia postępowania. Izba skarbowa odmówiła.

W skardze do sądu syn zmarłego argumentował, że z chwilą otwarcia spadku przejął majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Jego zdaniem prawo do złożenia wniosku o wznowienie postępowania ma charakter majątkowy.

Sąd przyznał mu rację. Podkreślił, że dopóki decyzja pozostaje w obrocie prawnym, zobowiązanie może zostać przeniesione na następców prawnych podatnika.

Sąd powołał się też na art. 133 ordynacji podatkowej, który mówi, że stroną postępowania jest m.in. podatnik, płatnik, inkasent, a także ich następca prawny. Syn zmarłego spełnia warunek występowania w charakterze strony w postępowaniu podatkowym. Wskazał na możliwość określenia mu odpowiedzialności za zobowiązania, które ciążyły na jego nieżyjącym ojcu. Posiada więc interes prawny w tym, by domagać się uchylenia decyzji.

Spadkobierca jest więc uprawniony do wystąpienia z wnioskiem o wznowienie postępowania i uchylenie decyzji.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo