VAT: zasady zwrotu dla podmiotów zagranicznych

Nierezydenci sprzedający usługi telekomunikacyjne, nadawcze bądź elektroniczne w Polsce i rozliczający w naszym kraju VAT w systemie MOSS mogą się ubiegać o odzyskanie zapłaconej daniny.

Aktualizacja: 26.01.2015 07:33 Publikacja: 26.01.2015 04:40

VAT: zasady zwrotu dla podmiotów zagranicznych

Foto: Rzeczpospolita, Paweł Gałka

1 stycznia 2015 r. weszło w życie rozporządzenie ministra finansów z 9 grudnia 2014 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (DzU z 2014 r., poz. 1860; dalej: rozporządzenie). Zastąpiło ono dotychczas obowiązujące w tym zakresie rozporządzenie z 29 czerwca 2011 r.

Nowe rozporządzenie jest konsekwencją wprowadzenia zmian w ustawie o VAT, przede wszystkim w zakresie procedury Mini One Stop Shop (dalej: MOSS). Zmiany w ustawie były z kolei podyktowane koniecznością dostosowania naszych przepisów do regulacji unijnych w zakresie usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych. Zgodnie ze znowelizowanym od 1 stycznia 2015 r. art. 28k ustawy o VAT miejscem świadczenia takich usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym podmioty te posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu. Świadczenie tych usług na rzecz polskiego konsumenta oznacza więc, że VAT należy rozliczyć w Polsce. Jeżeli jednak usługodawca świadczy te usługi na rzecz konsumentów z kilku państw unijnych, to procedura MOSS umożliwia, przy spełnieniu warunków określonych w ustawie o VAT, rejestrację celem rozliczenia podatku należnego od tych usług w jednym kraju UE (np. w Polsce).

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt