Jaki podatek i formalności przy wypłacie dywidendy

Podział wyniku jest możliwy dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. Obowiązki wynikające z przekazania udziałów w zysku wspólnikom będą się różniły w zależności od ich formy prawnej i siedziby.

Publikacja: 15.04.2015 07:00

Jaki podatek i formalności przy wypłacie dywidendy

Foto: www.sxc.hu

- Jesteśmy spółką z o.o. Wśród naszych udziałowców są podmioty polskie i zagraniczne. Rozważamy wypłatę dywidendy za 2014 r. Jakie obowiązki będą ciążyły na spółce w związku z wypłatą dywidendy? – pyta czytelnik.

Wypłata dywidendy w spółce z ograniczoną działalnością uregulowana jest w przepisach kodeksu spółek handlowych, które powinny mieć odzwierciedlenie w umowie spółki. Wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Kwota zysku przeznaczona do podziału przez wspólników nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Do otrzymania dywidendy za dany rok obrotowy uprawnieni są wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku.

Dla polskiego podatnika

Wysokość opodatkowania przychodów z dywidend została określona w obydwu ustawach o podatku dochodowym: od osób prawnych i fizycznych, w ryczałtowej wysokości 19 proc. uzyskanego przychodu. Płatnikiem podatku są podmioty wypłacające dywidendę. Z wypłatą dywidendy wiążą się dla spółki z o.o. zróżnicowane obowiązki sprawozdawcze, które uzależnione są od formy prawnej oraz miejsca zamieszkania lub siedziby podmiotu otrzymującego dywidendę. W każdym przypadku spółka z o.o., wypłacając dywidendę, jest zobowiązana jako płatnik do pobrania w dniu wypłaty zryczałtowanego podatku dochodowego i przekazania go w terminie do siódmego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, na rachunek bankowy urzędu skarbowego właściwego według siedziby podatnika, czyli podmiotu otrzymującego dywidendę. Skutki podatkowe z tytułu wypłaty dywidendy występują zatem dopiero w momencie wypłaty dywidendy (zasada kasowa), natomiast samo powstanie prawa do dywidendy na mocy uchwały zgromadzenia wspólników nie powoduje powstania obowiązku podatkowego.

Trzeba złożyć PIT-8A lub CIT-6R

Gdy spółka z o.o. wypłaca dywidendę osobie fizycznej mającej miejsce zamieszkania na terenie Polski, jest ona zobowiązana jako płatnik do sporządzenia deklaracji PIT-8A. Deklarację składa się w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, do urzędu skarbowego właściwego według siedziby płatnika. Ponadto na płatniku nie ciąży obowiązek sporządzania i przesyłania informacji PIT-11/8B po zakończeniu roku, w którym nastąpiła wypłata dywidendy.

W przypadku wypłaty dywidendy na rzecz osoby prawnej (np. innej spółki z o.o., spółki akcyjnej) płatnik jest zobowiązany do sporządzenia i przesłania do urzędu skarbowego informacji o wysokości pobranego podatku w formie deklaracji CIT-6R. Deklarację składa się w terminie do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku. Deklarację CIT-6R należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego według siedziby podatnika.

Gdy otrzymuje podmiot zagraniczny

Wysokość opodatkowania dywidend wypłaconych zagranicznym podatnikom jest również co do zasady określona w ryczałtowej wysokości 19 proc. uzyskanego przychodu. Płatnik podatku zobowiązany jest do potrącenia i przekazania go w terminie do siódmego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, na rachunek bankowy urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Kwestia właściwości urzędów skarbowych jest uregulowana w rozporządzeniu ministra finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (DzU nr 165, poz. 1371 ze zm.).

Formularz IFT czasem na wniosek

Płatnik ma obowiązek przesłać informację IFT-2R w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym wypłacono należność zagranicznemu podmiotowi.

Uwaga! Ważny jest rok podatkowy płatnika, nie podatnika.

Jeśli podatnik złoży pisemny wniosek, płatnik jest zobowiązany sporządzić i przekazać tę informację podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu nawet w trakcie trwania roku podatkowego, w terminie 14 dni od złożenia wniosku. W takim przypadku sporządzana jest informacja w wersji IFT-2, nie IFT-2R. Informację IFT-2R trzeba przekazać do urzędu, mimo że w trakcie roku obrotowego została sporządzona i przekazana informacja IFT-2.

W przypadku wypłaty dywidendy zagranicznym podatnikom należy sprawdzić, czy możliwe jest zastosowanie przepisów wynikających z postanowień odpowiednich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę z innymi krajami.

Certyfikat rezydencji podatkowej

O zastosowaniu preferencji decyduje posiadanie przez płatnika certyfikatu rezydencji podatkowej zagranicznego podatnika, któremu wypłacono dywidendę. Płatnik posiadający certyfikat rezydencji podatkowej zagranicznego podmiotu może skorzystać z przepisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. A to oznacza, że prawo do zastosowania obniżonej stawki podatku albo brak opodatkowania w Polsce tzw. podatkiem u źródła. Nie jest wymagane, aby płatnik posiadał certyfikat w momencie realizowania płatności, jednak certyfikat powinien potwierdzać rezydencję podatkową w okresie, w którym płatność miała miejsce. Ponadto płatnik powinien dysponować oryginałem certyfikatu rezydencji podatkowej.

Uwaga! Informacja IFT-2R jest wymagana także w sytuacji, gdy dywidenda została zwolniona z podatku na mocy postanowień odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Przykład

Na mocy uchwały zgromadzenia wspólników spółki Alfa sp. z o.o. z 2 kwietnia 2015 roku wynik finansowy spółki za rok 2014 w kwocie 200 tys. zł został podzielony w ten sposób, że zostanie on po połowie wypłacony wspólnikom:

- spółce Beta sp. z o.o. (posiadającej 50 proc. udziałów w spółce Alfa sp. z o.o.)

- spółce Gamma GmbH (posiadającej 50 proc. udziałów w spółce Alfa sp. z o.o. i mającej siedzibę w Niemczech).

Beta sp. z o.o. nabyła udziały w spółce Alfa sp. z o.o. w lutym 2014 roku, ale zamierza je zbyć jeszcze w 2015 roku. Ponieważ nie zostanie zachowany wymóg posiadania udziałów przez Beta sp. z o.o. przez okres dwóch lat, płatnik (czyli spółka Alfa sp. z o.o.) jest zobowiązany do pobrania w dniu wypłaty dywidendy zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 19 proc. Spółka Gamma GmbH nabyła udziały w spółce Alfa sp. z o.o. 30 listopada 2011 roku. W tym przypadku możliwe jest zastosowanie zwolnienia na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ewidencja księgowa

1. Uchwała o przeznaczeniu zysku na wypłatę dywidendy

Wn „Rozliczenie wyniku finansowego" 200 000 zł

Ma „Pozostałe rozrachunki" 200 000 zł

2. Zarachowanie pobranego zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaconej dywidendy (dotyczy dywidendy wypłaconej dla Beta sp. z o.o.)

Wn „Pozostałe rozrachunki" 19 000 zł

Ma „Rozrachunki z urzędem skarbowym" 19 000 zł

3. Wypłata dywidendy wspólnikom (kwota netto pomniejszona o podatek dochodowy)

Wn „Pozostałe rozrachunki" 181 000 zł

w analityce:

– Beta sp. z o.o. 81 000 zł

– Gamma GmbH 100 000 zł

Ma „Rachunek bieżący" (lub „Kasa" ) 181 000 zł

4. Przekazanie podatku dochodowego na rachunek bankowy urzędu skarbowego

Wn „Rozrachunki z urzędem skarbowym" 19 000 zł

Ma „Rachunek bieżący" 19 000 zł

Zwolnienie z podatku wymaga spełnienia kilku warunków

Niezależnie od tego, czy spółka wypłaca dywidendę na rzecz polskiego czy zagranicznego podatnika, należy zweryfikować możliwość ewentualnego zwolnienia z podatku dochodowego. Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1. wypłacającym dywidendę jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich odchodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia,

3. przychody uzyskiwane są z udziału w zysku osoby prawnej, w której kapitale spółka uzyskująca ten dochód posiada bezpośrednio nie mniej niż 10 proc.,

4. spółka uzyskująca dywidendę nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Ponadto do skorzystania z preferencji w ustawie zawarto obowiązek nieprzerwanego dwuletniego posiadania udziałów w spółce wypłacającej dywidendę. Zwolnienie ma zastosowanie również wtedy, gdy już po wypłacie dywidendy miną wymagane dwa lata posiadania udziałów. Niedotrzymanie warunku posiadania udziałów przez dwa lata oznacza, że spółka otrzymująca dywidendę jest zobowiązana do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę w wysokości 19 proc. dochodu (przychodu) w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia. W przypadku podatników zagranicznych do wypłaty dywidendy mają również zastosowanie przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Autorka jest biegłym rewidentem

- Jesteśmy spółką z o.o. Wśród naszych udziałowców są podmioty polskie i zagraniczne. Rozważamy wypłatę dywidendy za 2014 r. Jakie obowiązki będą ciążyły na spółce w związku z wypłatą dywidendy? – pyta czytelnik.

Wypłata dywidendy w spółce z ograniczoną działalnością uregulowana jest w przepisach kodeksu spółek handlowych, które powinny mieć odzwierciedlenie w umowie spółki. Wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Kwota zysku przeznaczona do podziału przez wspólników nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Do otrzymania dywidendy za dany rok obrotowy uprawnieni są wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów