Umorzenie pożyczki hipotecznej też bez PIT? Jest orzeczenie NSA

Umorzenie pożyczki hipotecznej, jeśli w umowie od razu nie był wskazany cel mieszkaniowy, nie korzysta z zaniechania poboru PIT.

Publikacja: 09.12.2024 15:48

Umorzenie pożyczki hipotecznej też bez PIT? Jest orzeczenie NSA

Foto: Adobe Stock

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną skarbówki, która nie zgodziła się na objęcie umorzonej pożyczki hipotecznej zaniechaniem poboru podatku dochodowego. 

Umorzenie kredytu frankowego a PIT

Spór w sprawie został zainicjowany wnioskiem o interpretację podatkową. A o jej wydanie wystąpił bank, który chciał się upewnić, co do swoich obowiązków płatnika. Instytucja wyjaśniła, że w swojej ofercie ma m.in. pożyczki hipoteczne dla zwykłych konsumentów, które były zaciągnięte na cele mieszkaniowe. Z wniosku wynikało, że o ile umowy kredytu hipotecznego, jakie podpisuje z klientami, zawierają bezpośrednio w treści wskazanie celu, na który został udzielony, o tyle umowy o pożyczkę hipoteczną nie zawierają w treści wskazanego celu, tj. przeznaczenia środków.

Bank tłumaczył, że część kredytów i pożyczek hipotecznych to zobowiązania waloryzowane kursem waluty obcej, w tym kursem franka szwajcarskiego. W konsekwencji dotyczy ich problem rosnącej fali tzw. pozwów frankowych. Żeby zminimalizować ich skutki bank podjął decyzję o wdrożeniu i oferowaniu frankowiczom procesu ugodowego, w różnych modelach.

Czytaj więcej

Podatkowa ulga dla frankowiczów jeszcze przez dwa lata

Bank zapytał m.in., czy do umorzenia pożyczki hipotecznej będzie miało zastosowanie rozporządzenie ministra finansów z 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe. Sam był przekonany, że tak i nie musi w związku z tym sporządzać i przesyłać PIT-11 ani fiskusowi, ani podatnikowi.

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna

Innego zdania był jednak fiskus. Przypomniał, że zaniechanie poboru podatku do umorzonych osobom fizycznym kwot wierzytelności z tytułu kredytów znajdzie zastosowanie, jeżeli łącznie są spełnione cztery przesłanki. A jak podkreślili urzędnicy, z literalnego brzmienia rozporządzenia wynika wprost, że dotyczy ono wyłącznie kredytu hipotecznego. Kredyt i pożyczka są to bowiem dwie odrębne instytucje. 

Dlatego fiskus uznał, że skoro pożyczka hipoteczna nie została przez ustawodawcę uwzględniona w rozporządzeniu o zaniechaniu poboru podatku, to umorzenie kwoty wierzytelności z tytułu jej zaciągnięcia nie może korzystać z preferencji. Bank ma więc obowiązek do sporządzenia i wysłania pożyczkobiorcom oraz właściwym urzędom skarbowym informacji PIT-11.

Bank zaskarżył interpretację i w pierwszej instancji wygrał. Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie zgodził się, że sporne przepisy nie są jasne. Niemniej doszedł do przekonania, że ich celem była ochrona kredytobiorców, którzy mieli trudności w regulowaniu zobowiązań wobec banków oraz z zapłaceniem podatku dochodowego od przysporzenia wynikającego z ich umorzenia. W tym kontekście sytuacja faktyczna pożyczkobiorców hipotecznych, którzy przeznaczyli zaciągnięte pożyczki na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych, jest tożsama z sytuacją tych, których zobowiązania wynikały z umów kredytowych.

Dlatego w ocenie WSA kredyt hipoteczny, którego dotyczą wszystkie przepisy spornego rozporządzenia, obejmuje zarówno kredyty, jak i pożyczki hipoteczne. Tylko bowiem taka wykładnia pozwala na realizację zasady równości wobec prawa.

Zaniechanie poboru PIT a cel mieszkaniowy

Ostatecznie jednak do innych wniosków doszedł NSA. Uchylił wyrok WSA i oddalił skargę banku. Co prawda NSA nie zgodził się z urzędnikami, że pożyczka hipoteczna co do zasady nie korzysta z preferencji przewidzianej w rozporządzeniu dotyczącym zaniechania poboru podatku. 

Zwrócił za to uwagę na jeden istotny szczegół, tj. fakt, iż  w umowach pożyczki hipotecznej nie został wskazany cel mieszkaniowy. Tymczasem jednym z warunków skorzystania z preferencji jest to, że kredyt musi być zaciągnięty na jasno wskazany cel, tj. na realizację określonej inwestycji mieszkaniowej. 

Czytaj więcej

Pułapka na frankowiczów: po ugodzie może być PIT

NSA zauważył, że w spornym przypadku w umowie pożyczki hipotecznej nie jest wskazane, na jaki cel została ona udzielona. Bank wskazał jedynie, że może to zostać ustalone po fakcie na podstawie dodatkowych dokumentów. Jednak zdaniem sądu cel mieszkaniowy musi być określony już na moment udzielania pożyczki, a nie później. 

W konsekwencji, jeśli z umowy pożyczki hipotecznej od początku nie wynika, że została ona udzielona na cel mieszkaniowy, to przy jej umorzeniu nie ma zastosowania zaniechanie poboru PIT. Wyrok jest prawomocny.  

Sygnatura akt: II FSK 284/24

Dobra osobiste
Ksiądz pozwał biskupa. Jest wyrok Sądu Najwyższego w bezprecedensowej sprawie
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Praca, Emerytury i renty
Czy można otrzymać dwie 13. emerytury? ZUS stawia sprawę jasno
Prawo karne
Jest decyzja sądu ws. Zbigniewa Ziobry. Były minister nie trafi do aresztu
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w terminach wypłat 800 plus. Harmonogram przelewów w kwietniu 2025
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w wypłatach 13. emerytury. Terminy przelewów w kwietniu 2025
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście