KSeF wejdzie w życie jeszcze później? Ma być dobrze rozpropagowany

Konsultacje Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) zostały zakończone. W marcu poznamy projekty przepisów wprowadzających e-faktury.

Publikacja: 05.03.2024 02:03

KSeF wejdzie w życie jeszcze później? Ma być dobrze rozpropagowany

Foto: Adobe Stock

Aż dziesięć tysięcy osób wzięło udział w konsultacjach dotyczących różnych aspektów funkcjonowania Krajowego Systemu e-Faktur. Tyle zainteresowanych naliczyło Ministerstwo Finansów, które prowadziło spotkania stacjonarne i online w sprawie nowego systemu fakturowania. Przypomnijmy, że miał on zacząć obowiązywać wszystkich podatników VAT już od lipca br., ale ze względu na wykryte błędy powodujące niewydolność systemu przełożono start KSeF o co najmniej pół roku.

KSeF. Może 1 kwietnia?

– Naszym celem jest, żeby do końca kwietnia zamknąć proces konsultacyjny. Pozwoliłoby to nam do końca czerwca zakończyć kwestie legislacyjne – zapowiada Tomasz Tratkiewicz, dyrektor departamentu VAT w resorcie finansów.

Czytaj więcej

KSeF w konsultacjach, możliwe kolejne poślizgi

Data uruchomienia obowiązkowego systemu nie jest jeszcze znana (dobrowolny już funkcjonuje). Choć w trakcie konsultacji urzędnicy MF sugerowali, że można by wystartować już 1 stycznia lub 1 lipca 2025 r. Jednak, jak zauważa doradca podatkowy Iwona Biernat-Baran, dla firm i ich księgowych te terminy nakładałyby się na podsumowania roku albo na sezon urlopowy. – Być może dobrym terminem na start byłby 1 kwietnia albo w ogóle jesień 2025 r., gdy działy księgowości nie są obciążone pracą nad rocznymi podsumowaniami – sugeruje ekspertka.

Inną sprawą dyskutowaną podczas konsultacji były transakcje z podmiotami zagranicznymi. Odbiorca takich faktur nie będzie miał dostępu do systemu, jeśli nie posiada w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Musi więc otrzymać fakturę na miejscu. A ponieważ podatnicy VAT z innych krajów z UE mają prawo do zwrotu tego podatku zapłaconego w Polsce – trzeba jakoś sprawę rozwiązać.

Być może w takich przypadkach będzie można wydawać dokumenty będące potwierdzeniem wystawienia faktury. Jako takie fakturami by nie były, choć dawałyby firmie z UE prawo do zwrotu polskiego VAT.

Kolejna trudność może dotyczyć faktur dla konsumentów niebędących podatnikami VAT, zwłaszcza w przypadku dostawców towarów i usług na masową skalę: telekomunikacyjnych, energetycznych czy platform sprzedażowych. Postulowano, by wprowadzić w tym zakresie fakultatywność, czyli regułę, aby to dostawca decydował o tym, czy wystawia fakturę B2C w systemie czy poza nim. Te i inne kwestie powinny zostać uwzględnione w przepisach dotyczących funkcjonowania KSeF.

Czytaj więcej

Ministerstwo Finansów przekazało nowe informacje w sprawie KSeF

KSeF technicznie bez zmian

Podczas konsultacji KSeF przedstawiciele MF wyraźnie wskazywali, że nie zmienią się techniczne warunki użytkowania systemu oraz struktura e-faktury.

Jak zauważa Ernest Frankowski, partner i założyciel IT9, firmy doradczej z zakresu technologii IT i podatków, to dość czytelny sygnał dla podatników, którzy już zaczęli przebudowę swoich systemów informatycznych, księgowych oraz sprzedażowych pod kątem KSeF. – Dotychczasowe prace nie pójdą na marne, a ci podatnicy, którzy jeszcze nie zaczęli wdrożeń KSeF, mogą je zacząć bez większego ryzyka – sugeruje Frankowski.

MF zapowiada też szeroką akcję informacyjną dotyczącą KSeF. Jak ocenia Iwona Biernat-Baran, ze świadomością podatników jest na razie dość kiepsko.

– Pytania zadawane przez niektórych uczestników konsultacji świadczyły o słabej znajomości tych zagadnień. A przecież w gronie eksperckim dyskutujemy o nich od kilku lat – zauważa ekspertka. Jej zdaniem świadczy to o potrzebie przeszkolenia urzędników, którzy będą sami się zajmowali wdrożeniem KSeF w administracji skarbowej, a następnie przekazywać swoją wiedzę podatnikom.

– Wprawdzie już obecnie my, jako doradczy podatkowi, a także księgowi staramy się uświadamiać naszym klientom znaczenie obowiązkowego KSeF, ale ciężar akcji informacyjnej nie może spoczywać tylko na naszych barkach – postuluje Iwona Biernat-Baran.

Opinia dla „Rzeczpospolitej”
Janina Fornalik, doradca podatkowy, partner w MDDP

Konsultacje KSeF pokazały, że jest to przedsięwzięcie pionierskie o wielkiej skali, poważnie wpływające na działalność Krajowej Administracji Skarbowej i przedsiębiorców. Podczas dyskusji w Ministerstwie Finansów poruszano m.in. problem wdrożenia obowiązkowego KSeF fazami: najpierw dla największych podatników, a potem dla kolejnych grup coraz mniejszych. Wadą takiego rozwiązania jest to, że równolegle istniałaby zasada i wiele wyjątków od niej. W praktyce pojawiłaby się konieczność ustalenia statusu odbiorcy, np. przy wystawieniu faktury za paliwo na stacji benzynowej sprzedawca nie miałby możliwości weryfikacji, czy klient jest dużą firmą czy mniejszą, a w konsekwencji – czy ma wystawić fakturę w systemie czy poza nim. Inny problem, jaki wynikł podczas dyskusji, to faktury dla firm zagranicznych wystawiane w sprzedaży bezpośredniej (np. na stacji benzynowej).

 


Aż dziesięć tysięcy osób wzięło udział w konsultacjach dotyczących różnych aspektów funkcjonowania Krajowego Systemu e-Faktur. Tyle zainteresowanych naliczyło Ministerstwo Finansów, które prowadziło spotkania stacjonarne i online w sprawie nowego systemu fakturowania. Przypomnijmy, że miał on zacząć obowiązywać wszystkich podatników VAT już od lipca br., ale ze względu na wykryte błędy powodujące niewydolność systemu przełożono start KSeF o co najmniej pół roku.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona