Rozpoczęła się długo oczekiwana rządowa akcja ws. KSeF

Rozpoczęła się długo oczekiwana rządowa akcja informacyjna o KSeF dla małych firm. Eksperci wskazują: teraz pora rozwiązać problemy tych większych.

Publikacja: 23.11.2023 07:28

Rozpoczęła się długo oczekiwana rządowa akcja ws. KSeF

Foto: Adobe Stock

Kilka tysięcy internautów wzięło udział w webinariach o Krajowym Systemie e-Faktur, które były zorganizowane w środę 22 listopada przez władze skarbowe we wszystkich województwach. W samej tylko Warszawie widzów było ponad 1000, a w Poznaniu – około 400. To początek akcji edukacyjnej dla mikroprzedsiębiorców, w której poszczególne izby administracji skarbowej zorganizują webinaria w kolejne środy: 29 listopada oraz 6 i 13 grudnia.

Podczas zajęć pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej przekazali podstawowe informacje, które mogą pomóc małym firmom w dostosowaniu się do nowego systemu fakturowania VAT. Ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2024 r. Od tego dnia wszyscy podatnicy VAT będą musieli wystawiać faktury wyłącznie poprzez scentralizowany system, w którym KAS dostanie bieżący wgląd we wszystkie wystawiane faktury.

Przedsiębiorców interesowało np., czy mogą przerzucić wszystkie te obowiązki na obsługujące ich na co dzień biura rachunkowe.

– Przedsiębiorca najpierw sam musi się zalogować do systemu, a dopiero potem upoważnić wskazane osoby, np. z biur rachunkowych, do odbioru czy wystawiana faktur – wyjaśniała Anna Jakoniuk, koordynatorka ds. KSeF w Izbie Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Inni przedsiębiorcy byli zainteresowani bezpieczeństwem przesyłanych danych. – System KSeF przeszedł audyt bezpieczeństwa przeprowadzony przez niezależną firmę – zapewniała Agata Kacik z izby szczecińskiej.

Eksperci chwalą inicjatywę skarbówki, podkreślając, że wielu przedsiębiorców, zwłaszcza mniejszych, dotychczas bardzo mało wiedziało o tym systemie. Zwracają jednak uwagę, że przydałaby się otwarta konferencja władz skarbowych dla większych firm. Wdrażają one u siebie nowy system już od wielu miesięcy, ale wciąż mają wiele wątpliwości.

– Znam duże przedsiębiorstwo, które już wydało niemal 2 mln zł na przygotowanie do KSeF, a wciąż jest tam wiele wyzwań technicznych i organizacyjnych – zauważa Iwona Bernat-Baran, doradca podatkowy. Z kolei dr Anna Derdak, doradca podatkowy w kancelarii Schampera Dubis Zając, wskazuje, że systemy księgowe w dużych firmach, takie jak SAP, nie zawsze „dogadują się” z KSeF.

– Małe firmy, wystawiające niewiele faktur, tego problemu nie będą miały, korzystając z aplikacji udostępnianych przez Ministerstwo Finansów. Duże już mają wiele pytań o KSeF, na które dziś nie ma odpowiedzi – zauważa ekspertka.

Czytaj więcej

MF: kto powinien już dziś zacząć testować wystawianie e-faktur
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego