Definicja budowli jest niezgodna z konstytucją

W przypadku postępowań dotyczących opodatkowania budowli podatkiem od nieruchomości, zakończonych decyzją ostateczną lub prawomocnym wyrokiem sądu administracyjnego, podatnicy będą mogli złożyć wniosek o wznowienie postępowania.

Publikacja: 17.07.2023 02:00

Definicja budowli jest niezgodna z konstytucją

Foto: Adobe Stock

Według obecnego brzmienia przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych budowlą jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Od wielu lat wśród ekspertów zajmujących się prawem podatkowym powszechna była opinia, że takie ogólne odesłanie do przepisów niepodatkowych w kwestii przedmiotu opodatkowania narusza zasadę wynikającą z art. 217 konstytucji, z którego wynika, że określanie przedmiotów opodatkowania (…) następuje w drodze ustawy podatkowej. Odesłanie do przepisów prawa budowlanego budziło zresztą wiele niejasności wśród podatników i organów podatkowych, co potwierdzała liczba sporów przed sądami administracyjnymi.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?