Czas może też przydać się do rozliczeń z fiskusem

Wskaźnik czasowy to najbardziej przejrzyste i obiektywne kryterium dla samorządowej pływalni, bo pozwala na obiektywne ustalenie proporcji między czynnościami opodatkowanymi a nieopodatkowanymi.

Publikacja: 12.07.2023 06:27

Czas może też przydać się do rozliczeń z fiskusem

Foto: Adobe Stock

Spór w sprawie dotyczył prawa do odliczenia VAT od wydatków inwestycyjnych i bieżących związanych z lokalną pływalnią. We wniosku o interpretację gmina wyjaśniła, że pływalnią i wchodzącą w jej skład tężnią solankową zarządza park wodny. Obiekty te stanowią jej majątek. Są i będą wykorzystywane do celów statutowych - niekomercyjnych np. na potrzeby zajęć szkolnych, jak i komercyjnych.

Gmina zaznaczyła, że działalność niekomercyjna pływalni nie podlega opodatkowaniu VAT. A na odpłatne świadczenie usług: wstępu, prowadzenia zajęć nauki pływania, aqua fitnessu, wstępu do sauny i tężni solankowej, są wystawiane faktury i paragony. Ponadto w ramach działalność opodatkowanej VAT w obiektach wynajmowane są powierzchnie reklamowe, lokale oraz powierzchnie SPA.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?