Zbycie firmowego lokalu bez PIT

Przedsiębiorca nie wykazuje w biznesie przychodu ze sprzedaży mieszkania. Nawet jak rozliczał je w kosztach.

Publikacja: 17.05.2023 20:07

Zbycie firmowego lokalu bez PIT

Foto: Adobe Stock

Polski Ład zakazał amortyzacji mieszkań i domów. Nie zabronił jednak rozliczania ich sprzedaży poza firmą. Dzięki temu wielu przedsiębiorców nie musi przy zbyciu płacić PIT. Wystarczy, że minęło pięć lat od nabycia nieruchomości (licząc od końca roku, w którym nastąpiło).

– Firmowe mieszkania i domy można sprzedać bez podatku, nawet jeśli były w poprzednich latach rozliczane w kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne – mówi Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA. Przypomina, że przed Polskim Ładem przedsiębiorcy, którzy wykorzystywali w firmie mieszkania, zwłaszcza na wynajem, mieli prawdziwe eldorado. Wydatki na nabycie lokali zaliczali do kosztów poprzez odpisy amortyzacyjne. Zarabiali na ich wynajmie, dzięki kosztom płacąc mniejszy podatek (albo w ogóle). A potem, po pięciu latach, sprzedawali je bez PIT. – Teraz nie ma już korzyści z amortyzacji. Nadal można jednak nie płacić podatku przy sprzedaży – podkreśla Grzegorz Gębka.

Fiskus pozytywnie

Potwierdzają to interpretacje skarbówki. O jedną z nich wystąpił przedsiębiorca zarabiający na wynajmie nieruchomości. Sprzedał cztery mieszkania będące środkami trwałymi w jego firmie. Jak rozliczyć transakcje? Czy w działalności gospodarczej? Czy też poza biznesem?

Przedsiębiorca optuje za drugim wariantem. Wskazuje, że przychodem z działalności gospodarczej są kwoty z odpłatnego zbycia środków trwałych, ale z wyjątkiem transakcji dotyczących budynków i lokali mieszkalnych. Zatem sprzedaż mieszkań nie powoduje powstania przychodu z biznesu, mimo że były ujęte w firmowej ewidencji środków trwałych.

Co na to fiskus? Potwierdził, że kwoty uzyskane ze sprzedaży lokali mieszkalnych nie są firmowym przychodem. Transakcje powinny być rozliczone na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Wynika z niego, że sprzedaż nie skutkuje powstaniem przychodu, jeśli nastąpi po upływie pięciu lat od nabycia (licząc od końca roku, w którym zakupiono nieruchomość). W takiej sytuacji transakcja w ogóle nie podlega opodatkowaniu (interpretacja nr 0115-KDIT3.4011.294.2023.1.AD).

Czytaj więcej

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców prowadzących działalność w domu

Podobnie było w sprawie prawnika, który przez 18 lat prowadził kancelarię w mieszkaniu. Lokal stanowił firmowy środek trwały i był amortyzowany. Teraz został sprzedany. Jak rozliczyć się z fiskusem? Prawnik twierdzi, że nie trzeba płacić podatku. Nie wykazuje bowiem przychodu w firmie, nie musi też rozliczać transakcji na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT (od nabycia minęło więcej niż pięć lat).

Wszystko się zgadza – uznała skarbówka. Przyznała, że kwota ze sprzedaży nie jest przychodem z biznesu. Potwierdziła też, że transakcji nie trzeba rozliczać prywatnie (interpretacja nr 0114-KDIP3-2.4011.302.2023.1.MT).

Towar w działalności

– Pamiętajmy, że przedsiębiorcy wykazują sprzedaż nieruchomości mieszkalnych w firmie wtedy, gdy są dla nich towarem handlowym, np. zajmują się flippingiem – wskazuje Grzegorz Gębka.

Zwolnienie z PIT

Ulga dla tych, co nie czekali pięć lat

Co zrobić, jeśli mieszkanie lub dom sprzedaliśmy przed upływem pięciu lat od zakupu? Dochód z transakcji może być zwolniony z PIT, jeśli pieniądze przeznaczymy na własne potrzeby mieszkaniowe. Mamy na to trzy lata, liczone od końca roku, w którym doszło do zbycia. Może to być np. zakup innego domu lub mieszkania, nabycie gruntu oraz budowa domu, remont, rozbudowa, adaptacja na cele mieszkalne, spłata kredytu i odsetek.

Co wtedy, gdy mieszkanie/dom sprzedamy przed terminem i nie przysługuje nam zwolnienie? Podatek trzeba zapłacić od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty. Do tych kosztów zaliczamy m.in. wydatki na nabycie nieruchomości (poza tymi, które w poprzednich latach zamortyzowaliśmy).

Jak wygląda rozliczenie podatników, którzy zarabiają na wynajmie prywatnym? Też mogą sprzedać mieszkanie po pięciu latach bez wykazywania przychodu. Nawet gdy przed Polskim Ładem je amortyzowali (jeśli rozliczali się wtedy według skali, teraz obowiązkowy dla nich jest ryczałt).

Polski Ład zakazał amortyzacji mieszkań i domów. Nie zabronił jednak rozliczania ich sprzedaży poza firmą. Dzięki temu wielu przedsiębiorców nie musi przy zbyciu płacić PIT. Wystarczy, że minęło pięć lat od nabycia nieruchomości (licząc od końca roku, w którym nastąpiło).

– Firmowe mieszkania i domy można sprzedać bez podatku, nawet jeśli były w poprzednich latach rozliczane w kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne – mówi Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA. Przypomina, że przed Polskim Ładem przedsiębiorcy, którzy wykorzystywali w firmie mieszkania, zwłaszcza na wynajem, mieli prawdziwe eldorado. Wydatki na nabycie lokali zaliczali do kosztów poprzez odpisy amortyzacyjne. Zarabiali na ich wynajmie, dzięki kosztom płacąc mniejszy podatek (albo w ogóle). A potem, po pięciu latach, sprzedawali je bez PIT. – Teraz nie ma już korzyści z amortyzacji. Nadal można jednak nie płacić podatku przy sprzedaży – podkreśla Grzegorz Gębka.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Sądy i trybunały
Seria wyroków kopiuj-wklej. W tle batalia o koncesję dla aptek
Sądy i trybunały
Nowy dyrektor KSSiP: do sądów rzadko przychodzą intelektualiści czy prawnicy
Podatki
Uparty obdarowany zapłaci podatek, bo nie chciał pokazać wydruku z konta
Akcje Specjalne
Naszym celem jest osiągnięcie 9 GW mocy OZE do 2030 roku
Prawo drogowe
Koniec z parkowaniem na chodnikach? Jest propozycja zmiany prawa
Prawo rodzinne
Rozwód u notariusza lub przed urzędnikiem USC. Resort Bodnara ma śmiały plan