Przedsiębiorca z dużą rodziną rozliczy ulgowe zakupy w PIT

Przedsiębiorca korzystający z Karty Dużej Rodziny może zaliczyć wydatki do podatkowych kosztów.

Publikacja: 09.05.2023 02:05

Przedsiębiorca z dużą rodziną rozliczy ulgowe zakupy w PIT

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Ponad 5 milionów osób ma Kartę Dużej Rodziny i może korzystać ze zniżek oraz rabatów. Część z nich to przedsiębiorcy. Czy mogą rozliczyć ulgowe zakupy w podatkowych kosztach? Z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie „Rzeczpospolitej” wynika, że tak.

Wydatek może być kosztem uzyskania przychodów, jeśli jest związany z działalnością gospodarczą. Nawet pośrednio. Okoliczność, że podatnik korzysta z Karty Dużej Rodziny, nie wyłącza wydatku z kosztów – stwierdziło Ministerstwo Finansów.

Przypomnijmy, że karta przysługuje m.in. rodzicom mającym na utrzymaniu trójkę dzieci. Daje prawo do zniżek i rabatów na różnego rodzaju usługi i towary. Mając kartę, można kupić z ulgą paliwo czy sprzęt elektroniczny, skorzystać taniej z usług prawniczych, księgowych albo remontowych.

Czytaj więcej

Duże ułatwienie dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny

Ustawa nie zabrania

Czy te zakupy można wykorzystać w firmie?

– Z ustawy o Karcie Dużej Rodziny nie wynika, że ulgowe zakupy muszą być przeznaczone na cele osobiste. Daje ona uprawnienia członkowi rodziny wielodzietnej, bez względu na to, czy jest przedsiębiorcą, czy też nie jest. Decyzja, czy nabyte ze zniżką rzeczy, np. sprzęt komputerowy, będzie używał w firmie, czy w domu, należy do niego – tłumaczy Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii Chojnacka & Łagowski.

– Ustawa o Karcie Dużej Rodziny nic nie mówi o przeznaczeniu zakupów. Oczywiście ma ona wspierać rodziny wielodzietne, a nie biznes. Ale przecież rodzic trójki dzieci nie przestaje nim być, robiąc zakupy na potrzeby działalności. Nadal ma, zgodnie z ustawą, prawo do zniżek i rabatów – potwierdza Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA.

Zdaniem ekspertów skorzystanie przy zakupach z Karty Dużej Rodziny nie powoduje, że wydatek staje się prywatny. Najważniejsze jest przeznaczenie zakupów. Jeśli wykorzystamy je w biznesie, można rozliczyć wydatki w firmowych kosztach. Tak też wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów.

Grzegorz Gębka przypomina, że fiskus już wcześniej zajmował korzystne stanowisko w podobnych sprawach. Na przykład pozwalał rozliczać w kosztach działalności odsetki od prywatnego kredytu, jeśli pożyczone pieniądze zostały wydane na cele firmowe.

Jak udokumentować

Eksperci wskazują jednak, że problemy mogą się pojawić przy dokumentowaniu wydatków.

– Część sprzedawców nie chce wystawiać na ulgowe zakupy faktur z NIP przedsiębiorcy. Stawiają nabywcę przed wyborem: albo kupujesz na firmę, albo ze zniżką z Karty Dużej Rodziny – mówi Arkadiusz Łagowski.

Czy to prawidłowe postępowanie? Spójrzmy na niedawną interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wystąpiła o nią spółka z o.o. przyznająca posiadaczom Karty Dużej Rodziny zniżki m.in. na produkty gastronomiczne. Twierdzi, że nie może wystawiać im faktur z NIP. Zakupy z wykorzystaniem karty są bowiem zakupami na cele osobiste.

Skarbówka początkowo nie chciała ocenić stanowiska spółki, musiała jednak to zrobić po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. I ostatecznie przyznała jej rację. Potwierdziła, że nabywca korzystający ze zniżek z Karty Dużej Rodziny dokonuje zakupów na potrzeby osobiste. Spółka nie musi więc wystawiać mu faktury z NIP. Powinna natomiast, jeśli nabywca zgłosi takie żądanie, wydać mu fakturę bez NIP (interpretacja nr 0115-KDIT1-3.4012.544. 2018. 13.S.PRM).

– Trudno się zgodzić z tym stanowiskiem, jak już bowiem wspomnieliśmy, skorzystanie ze zniżki z Karty Dużej Rodziny nie oznacza, że zakupy są prywatne – podkreśla Arkadiusz Łagowski.

Czy wystarczy faktura bez NIP

Co zrobić, jeśli na zakupy nie dostaniemy faktury z NIP?

– Do rozliczenia kosztów powinna wystarczyć faktura bez NIP, oczywiście jeśli są na niej dane rodzica, który jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą. Najważniejsze jest bowiem, aby z dokumentu potwierdzającego wydatki wynikało, kto, komu, kiedy i co sprzedaje – mówi Grzegorz Gębka. Dodaje, że taką fakturę warto dodatkowo opisać, aby nie było wątpliwości, że zakupy zostały przeznaczone na firmowe potrzeby i można je zaliczyć do kosztów działalności.

CO DAJE KARTA
Ponad 30 tysięcy miejsc ze zniżkami

Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+, zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Posiadacze KDR mają możliwość tańszego korzystania z oferty podmiotów m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej – zachęca Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej” podało, że jeden z dwóch rodzajów Karty Dużej Rodziny (w formie fizycznej albo elektronicznej w aplikacji mObywatel lub jednej i drugiej jednocześnie) posiada 1 615 410 rodzin w Polsce. Poinformowało też, że kartę ma 5 267 488 osób (przysługuje nie tylko rodzicom, ale też małżonkowi rodzica czy dzieciom).

Poza ustawowymi zniżkami dla rodzin wielodzietnych, takimi jak ulgi na przejazdy kolejowe, wizyty w muzeach, parkach narodowych, obniżone opłaty paszportowe, są one też udzielane na podstawie umów podpisanych z 11 675 partnerami. Osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny mają możliwość skorzystania z upustów w 31 688 miejscach – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Ponad 5 milionów osób ma Kartę Dużej Rodziny i może korzystać ze zniżek oraz rabatów. Część z nich to przedsiębiorcy. Czy mogą rozliczyć ulgowe zakupy w podatkowych kosztach? Z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie „Rzeczpospolitej” wynika, że tak.

Wydatek może być kosztem uzyskania przychodów, jeśli jest związany z działalnością gospodarczą. Nawet pośrednio. Okoliczność, że podatnik korzysta z Karty Dużej Rodziny, nie wyłącza wydatku z kosztów – stwierdziło Ministerstwo Finansów.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów